ADVOKĀTA PADOMI

NOPIRKI IEKĀRTU, UN SAŅEMT VIENREIZĒJU IESPĒJU SAMAKSĀT PĀRDEVĒJA NODOKĻU PARĀDU

Jūsu sadarbības partneris nonācis finansiālās grūtībās un piedāvā Jūsu uzņēmumam nopirkt daļu no tam piederošajiem aktīviem (piemēram, ražošanas iekārtas vai transportlīdzekļus) par izdevīgāku cenu. Lai cik pievilcīgs šķistu šāds piedāvājums, tas slēpj sevī zināmus riskus, kas “pa lēto” iegādāto iekārtu vai transportlīdzekli var padarīt par “dārgu prieku”, īpaši, ja Jūsu sadarbības partneris palicis parādā VID (nesamaksāto nodokļu veidā).

Jo dārgāka un specifiskāka iekārta, jo lielāks risks, ka VID to varētu uzskatīt par pietiekami patstāvīgu elementu, lai varētu veikt patstāvīgu saimniecisko darbību. Labākajā gadījumā VID uzskatīs, ka ir notikusi uzņēmuma pāreja PVN likuma izpratnē, un Jūsu uzņēmumam liegs atskaitīt (priekšnodoklī) par iekārtu samaksāto PVN.

Sliktākajā gadījumā VID, uzskatot, ka ir notikusi uzņēmuma pāreja, mēģinās no Jūsu uzņēmuma piedzīt Jūsu sadarbības partnera nodokļu parādus, kas var izrādīties krietni lielāki nekā par iekārtu samaksātais PVN. Lai gan nav tā, ka VID par uzņēmuma pārejas pazīmi savos lēmumos min tikai iekārtās iegādes faktu, un parasti ir vēl kaut kas, kas ir “kopīgs” ar parādā palikušo sadarbības partneri, tomēr šādi apgalvojumi jau parādās tiesas nolēmumos, kas var iedrošināt VID rīkoties izlēmīgāk un mēģināt piedzīt no Jūsu uzņēmuma Jūsu sadarbības partnera nesamaksātos nodokļus arī tad, ja iegādājāties tikai kādu vienu (vērtīgu) aktīvu, ja VID uzskatīs, ka šī iekārta ir pietiekama Jūsu sadarbības partnera veiktā saimnieciskā darbības veida turpināšanai.

Vispārīgā gādījumā atsevišķu preču (vai krājumu) iegāde nav uzskatāma par (Jūsu sadarbības partnera) uzņēmuma pāreju, taču, ja šādas preces vai vērtīgas iekārtas tiek iegādātas no sadarbības partnera, ar kuru vēl ir “kopīgs” saimnieciskās darbības veids, kāds darbinieks (VID ieskatā pat tad, ja tas pie  Jūsu sadarbības partnera nav strādājis gadiem ilgi!), juridiskā vai struktūrvienības adrese… ar to var pietikt, lai Jūs piedzīvotu daudz nepatīkamu mirkļu, pierādot, ka, pērkot to vienu iekārtu, Jūs neesat pārņēmis visu Jūsu sadarbības partnera uzņēmumu.

KĀ MAZINĀT ŠĀDUS RISKUS UN NEIEKULTIES NEPATIKŠANĀS AR VID?

Šādas problēmas ar VID rodas tad, ja Jūsu sadarbības partneris, no kura Jūs iecerējāt pirkt iekārtas vai transportlīdzekļus, ir palicis parādā valstij (nenomaksāto nodokļu veidā). Tādēļ būtu vismaz ieteicams iegūt ziņas no publiskiem reģistriem, vai tam ir problēmas ar nodokļu nomaksu un cik lieli ir nodokļu parādi.

Ja nodokļu parādi ir un tie ir pietiekami nopietni, tad pamēģiniet izanalizēt un atrast līdzības starp Jūsu un Jūsu sadarbības partnera uzņēmumiem un to veikto saimniecisko darbību. Vai sakrīt saimnieciskie darbības veidi? Vai atrodaties vienā adresē? Vai pie Jums strādā kāds no Jūsu sadarbības partnera darbiniekiem vai varbūt Jūs plānojat tādu pieņemt darbā.

Ko tieši plānojat pirkt? Ja Jūs plānojat pirkt vērtīgu iekārtu vai transportlīdzekli, kas ir sadarbības partnera saimnieciskās darbības veikšanas pamatā, un, atsavinot šo iekārtu vai transportlīdzekli, sadarbības partneris nevarēs vairs turpināt ierasto saimniecisko darbību, tam būtu jāpievērš īpaša uzmanība.   

Cik daudz aktīvu Jūs plānojat pirkt? Jūs plānojat pirkt vienu vai vairākas iekārtas? Varbūt (pasarg’ Dievs) visas? Praksē gan novērots, ka VID mēdz saskatīt uzņēmuma pāreju, neanalizējot to, ka lielākā daļa aktīvu nemaz netika atsavināti un palika (nodokļu parādnieka) uzņēmumā. Tas nav pareizi.

Kādiem mērķiem vēlaties iegādāties iekārtu? Ir salīdzinoši droši pirkt iekārtu, ja Jums ar darījuma parteri ir atšķirīgi saimnieciskās darbības mērķi un Jūs neplānojat iekārtu izmantot, lai turpinātu nodarboties ar Jūsu sadarbības partnera saimnieciskās darbības veidu. Jāteic gan, ka praksē VID baigi necenšas analizēt Jūsu mērķus un nodomus, lai gan tas ir būtiski un to ir jādara. Tādēļ pilnībā risku izslēgt nevar, taču pastāv būtiskas izredzes “atkauties”, ja nu gadījumā radīsies problēmas.

Es zinu! Tas izklausās diezgan traki un absurdi, it sevišķi, ja darījumi notiek starp nesaistītiem vai konkurējošiem uzņēmumiem, jo:

  1. Meklējot darbinieku, Jūs nenorādāt sludinājumos: “Meklējam darbinieku. Lūdzu nezvaniet mums, ja esat jebkad (!) strādājuši tādos un tādos uzņēmumos”. Tik mazā valstī kā Latvija darbinieku rotācija starp vienā nozarē strādājošiem uzņēmumiem, nav nekas neparasts;
  2. Jums var nebūt zināma informācija par to, cik daudz iekārtu ir Jūsu sadarbības partneriem un vai, iegādājoties vienu/vai dažas, Jūsu sadarbības partneris izbeigs savu saimniecisko darbību;
  3. Jums var nebūt zināma arī cita informācija par Jūsu sadarbības partneri un tā saimniecisko darbību (piemēram, par piegādātājiem un klientiem). Ja darbojaties vienā nozarē, tad piegādātāju un pircēju sakritība pati par sevi nav nekas īpašs, un nepierāda uzņēmuma pāreju. Praksē VID mēģina saskatīt uzņēmuma pāreju arī tad, ja piemēram, Jums ar sadarbības partneri ir viena kredītiestāde, vai Jūs pērkat degvielu no viena degvielas piegādātāja (it kā mums Latvijā būtu milzīga izvēle, no kā pirkt).

Uzņēmuma pārejas nav saprotama, kā jebkādu sakritību konstatēšana, taču tieši tā tas šobrīd notiek. VID, manuprāt, pārcenšas, mēģinot saskatīt uzņēmumu pāreju visos iespējamos gadījumos. Taču tā ir jaunā realitāte, ar kuru šobrīd ir jārēķinās.

Jūsu Alisa

Saistītie rakst:

BRĪDINĀJUMS 

“FĒNIKSU” MEDĪBU JAUNĀS VĒSMAS…

VAI REĀLI AIZMIRST PAR NODOKĻU PARĀDIEM?

“FĒNIKSA UZŅĒMUMI” – VAI IR DZĪVE PĒC NĀVES?

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]