ADVOKĀTA PADOMI

“FĒNIKSA UZŅĒMUMI” – VAI IR DZĪVE PĒC NĀVES?

Katru gadu mēs uzsākam ar jaunajām apņemšanās un apsolījumiem sev. Arī es šodien apņēmos…un “atdzimu no pelniem” kā putns Fēnikss.

Šis salīdzinājums atsauca atmiņā sarunu ar kāda uzņēmuma īpašnieci… Viņa stāstīja par biznesu, ko viņa daudzu gadu garumā būvēja, atceroties labos laikus, kad naudas un klientu netrūka. Tomēr Covid-19 pandēmija un veikalu slēgšana izdarīja savu. Vienu pēc otra veikalus nācās slēgt, bet uzņēmumu likvidēt arvien pieaugošo nodokļu parādu un saistību dēļ. Mēģināja saņemt atbalstu COVID-19 skartajiem uzņēmumiem, bet neizdevās. Tāpēc viņa nolēma “palaist” veco uzņēmumu uz maksātnespēju, un “atdzimt kā puntns Fēniks” nu jau jaunajā uzņēmumā.

VECO LAIKU MĪTI

Tik viņa nezināja, ka šāda “nodokļu norakstīšanas” prakse sen palikusi pagātnē! Tagad…SIA “palaišana” uz maksātnespēju nemaz negarantē to, ka nodokļu parāds tiks piedots. Biznesa turpināšanas gadījumā VID iet pakaļ šādiem no jauna atdzimušajiem “Fēniksa uzņēmumiem” un lūdz samaksāt vecos nodokļu parādus.

KAD JĀGAIDA VĒSTULI NO VID?

 Kāpēc tā notiek? Tāpēc, ka VID uzskata, ka ir notikusi uzņēmuma (vai tā daļas) pāreja. Attiecīgi, uz jauno uzņēmumu ir pārgājušas arī vecā uzņēmuma saistības (tai skaitā nodokļu parādi). Tas nekas, ka vecajam uzņēmumam ierosināts maksātnespējas process… un oficiāli nekādi “uzņēmuma pārejas” dokumenti nekad netika parakstīti un vienošanās par to nebija! Ir svarīga tikai ekonomiskā būtība…

Proti, ja VID konstatē, ka jaunais uzņēmums ir ieguvis visus nepieciešamos resursus vecā uzņēmuma biznesa turpināšanai, tiek uzskatīts, ka notikusi uzņēmuma pāreja.

Par šādu nepieciešamo resursu pārņemšanu liecina dažādi apstākļi, piemēram:

  1. jaunais “Fēnikss uzņēmums” iegādājās no vecā uzņēmuma veikalos un noliktavās esošās preces;

    2. preces nav tikušas pārvietotas;

  3. “Fēniks” turpina saimniecisko darbību vecā uzņēmuma struktūrvienībās – noliktavās un veikalos, noslēdzot jaunus telpas nomas vai pārjaunojuma līgumus;

    4. “Fēniksa” un vecā uzņēmuma juridiskā adrese palika nemainīga;

 5. “Fēnikss” nodibināja darba attiecības ar lielāko daļu no bijušajiem vecā uzņēmuma darbiniekiem;

    6. “Fēnikss” turpina vienu un to pašu uzņēmējdarbības veidu;

    7. vecā uzņēmuma piegādātāji piegādā preces arī “Fēniksam”;

    8. valde un īpašnieki palika nemainīgi..

Tādēļ, ja Jūs vēl nodarbina domas par to, vai ir dzīve pēc nāves…, es varu droši pateikt:“ IR!”.  Ne velti ir teiciens par to, ka šajā dzīvē ir neizbēgami tikai nāve un nodokļi.. 

Jūsu Alisa

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]