ADVOKĀTA PADOMI

PLĀNOTĀS “REITINGU SISTĒMAS” AIZKULISES

Vakar pieļāvu liktenīgu kļūdu. Īsi pirms gulētiešanas ieslēdzu Saeimas “radio” – tā teikt, foniņam, cerībā ātri aizmigt. 😊 Parasti bubināšana pie auss mani ātri iemidzina, taču teju bija! Saeimas aizkulisēs tika spriedelēts par plānotajiem grozījumiem likumā, ar kuriem tiks ieviests nodokļu maksātāju “reitings”.

Par to, ka tiek plānots ieviest nodokļu maksātāju reitingu rakstīju jau iepriekš (saites uz rakstiem meklē zemāk), taču diskusijas par to Saeimas aizkulisēs atklāj aizvien jaunas un interesantas detaļas par to, KĀ TAS BŪS. 😊

Reitingus publicēs VID mājaslapā

Tas, ka reitingus publicēs VID mājaslapā, tas nav nekāds jaunums, taču bažas rada tas, ka pašlaik nav noteikti skaidri kritēriji, kam un kāpēc tiks piešķirts labāks vai sliktāks reitings un cik bieži tas tiks pārskatīts. Ja Jūs domājat, ka “ir taču pilnīgi vienalga kāds Jums būs reitings”, tad parunāsim par to atkal, kad kredītiestāde atteiks atvērt kontu vai piešķirt tik ļoti nepieciešamo kredītu; vai tad, kad Jūs būsiet jau pārguruši no nepieciešamības skaidroties ar VID par katru veikto darījumu.

Vai reitingi ir kārtējais ietekmēšanas rīks?

Paturpinot minēto, arī Saeimas aizkulisēs tiek izteiktas bažas, vai šī paredzētā “reitingu” sistēma nekļūs par kārtējo ietekmēšanas rīku VID rokās. Domāju, ka tas nav izslēgts, kaut vai tāpēc, ka sliktāku reitingu VID sola piešķirt mazo algu maksātājiem un tiem, kuriem bija VID uzrēķini (secīgi kurus VID uzskata par “riskantiem” vai “negodprātīgiem”). Proti, ir aizdomas par to, ka šmaucās un nemaksā nodokļus – slikts reitings. Tiktāl viss šķiet loģiski, vai ne?

Bet paņemsim piemēru, kas balstīts uz patiesiem notikumiem… 😊 VID veica kāda uzņēmuma auditu un uzrēķināja papildus nodokļus. Savukārt PVN pārmaksas, kas izveidojās par secīgiem periodiem (par līdzīgiem darījumiem) atteica atmaksāt, jo uzskatīja, ka darījumi faktiski nav notikuši. Klasika… 

Uzņēmums meklēja taisnību tiesā un visas lietas pret VID vinnēja. Proti, tiesa atzina VID lēmumus par prettiesiskiem.

Ja šī reitinga sistēma būtu ieviesta jau šobrīd, tad nav jābūt ģēnijam, lai saprastu, ka sakarā ar VID (prettiesiskiem) lēmumiem šī uzņēmuma reitings nokritās “zemāk nav kur” (atvainojiet, neatceros oficiālos reitinga nosaukumus). 

Mani māc šaubas, ka arī, panākot VID lēmumu atcelšanu, šī uzņēmuma reitings pēkšņi uzlabosies.  Tas paliks “zemāk nav kur” līmenī vēl ilgu, ilgu… iiiiiiilllllllggguuuuu  laiku, radot dažāda veida sarežģījumus attiecībās ar VID, kredītiestādēm un darījuma partneriem.

Kāpēc es tā domāju? Tāpēc, ka es to novēroju praksē! Ne reti atnāk klients ar VID informācijas pieprasījumu par darījumiem ar attiecīgajiem uzņēmumiem, starp kuriem joprojām tiek pieminēts šis konkrētais uzņēmums. Kāpēc? Tiesas vinnētas. VIDam nav taisnība, taču VID turpina to uzskatīt par “slikto”.

Vai kļūt par “baltu un pūkainu” nodokļa maksātāju VID acīs vairs nebūs iespējams?

Cik ilgi būs jāpaliek VID “melnajā” sarakstā ar reitingu “zemāk nav kur”? Nezinu! Par to neviens nerunā! Arī likuma grozījumos par to ne vārda.. ☹ 

Mazo algu maksātāji atkal dabūs trūkties

Arī mazo algu maksātājiem sola sliktus reitingus. Esmu jau rakstījusi par plāniem legalizēt iespēju aprēķināt papildu nodokļus, ja alga (vai darbinieka h likme, vai nostrādātās h) neiekļaujas vidējā statistikā.

Jau šobrīd VID raksta “draudu” vēstules un nāk ar pārbaudēm pie “zem vidējās” algas maksātājiem, pieprasot palielināt darbiniekiem algas vai “draudot” ar sekām… Proti, VID automātiski prezumē, ka uzņēmums maksā “aplokšņu algas”, jo alga ir zem vidējās valstī. Pārāk zemas algas, protams, var raisīt jautājumus, bet domāju, ka tās automātiski neļauj secināt, ka uzņēmējs ir “aplokšņu algu” maksātājs.

Reitingu sistēma ļaus neveikt nekādas pārbaudes, bet vienkārši piespiest uzņēmējus celt algas, manipulējot ar “reitingiem”.

Jauniem uzņēmumiem ļaus strādāt bez “reitinga” ½ gadu

Ņemot vērā, ka reitingi var ietekmēt uzņēmēju iespējas saņemt arī kredītus kredītiestādēs, loģisks ir jautājums par tiem, kas vēl tikai uzsākuši savu saimniecisko darbību. Kāds reitings būs viņiem? Saeimas “radio” saklausīju Finanšu ministrijas un VID solījumus jauniem uzņēmumiem ļaut strādāt bez reitinga pirmo ½ gadu. Šo pirmo ½ gadu VID rūpīgi vēros, vai uzņēmējs uzvedās labi.. 😊

Cita balss uzreiz steidz uzdot jautājumu par to, kā tad būs ar tiem uzņēmējiem, kas mēdz dibināt uzņēmumus, savārīt “sū….” un tad uzņēmumu (ar visiem nodokļu parādiem) pamest likteņa varā, dibinot citu… Vai ½ gads nav pārāk ilgs laiks dzīvošanai bez reitinga?

Finanšu ministrijas un VID pārstāvji steidz mierināt, ka publiski šāda informācija neparādīsies ½ gadu, tas tiesa, taču VID rūpīgi vēros šādus uzņēmējus un tāda “slikta” uzvedība tiks ņemta vērā, piešķirot reitingu.

Lielos nodokļu maksātājus neaiztiks?

Saeimas “radio” sadzirdu Saeimas budžeta komisijas vadītāja vēlmi, lai VIDs neaiztiek tos, kas maksā nodokļus un maksā tos daudz. Lai arī likumprojekts paredz, ka tos, kam būs labs reitings, VID it kā neaiztiks, konkrētus un skaidrus kritērijus likumprojekts neparedz.

Reitingu sistēmai ir arī pozitīvās puses

Tomēr plānotai reitingu sistēmai ir arī savi plusi. Uzņēmēji varēs mazināt risku būt iesaistītiem kādā krāpšanā no negodprātīgu darījuma partneru puses. Lai arī ne visa (VID rīcībā esošā) informācija būs publiski pieejama, tā ietekmēs katra uzņēmuma reitingu. Pašlaik gan nav skaidrs, kādas būs sekas tiem, kas sadarbosies ar “zemāk nav kur” reitinga turētājiem. Likumprojekts neaizliedz veikt darījumus ar tādiem, taču paredzami, ka VID varētu sākt “škībāk” skatīties uz šādiem darījumiem un apstrīdēt tos kā faktiski nenotikušus vai tamlīdzīgi.

Kādas ir Jūsu domas par reitingiem? Vai jūsuprāt tā ir laba vai slikta doma? 😊

Jūsu Alisa

Saistītie raksti:

VID NODOKĻU MAKSĀTĀJU REITINGU PLĀNO PADARĪT PUBLISKU


ŠOKS! IZSKATĀS, KA TO, CIK JĀIZMAKSĀ ALGĀS, TURPMĀK NOTEIKS VID…!

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]