ADVOKĀTA PADOMI

VILTĪGĀ MATEMĀTIKA. KAD TEV LIEKĀS, KA BŪS JĀMAKSĀ MAZĀK, BET PATIESĪBĀ – VAIRĀK!

Savas karjeras sākumā ik pa laikam dzirdēju kāda klienta bažas par to, vai VID audita lēmuma apstrīdēšana nevar izraisīt VID dusmas un pasliktināt viņu jau tā slikto stāvokli. “Padomju laiki ir beigušies! Mēs dzīvojam tiesiskā valstī, kur VID audita lēmuma apstrīdēšana ir nekas vairāk kā savu tiesību izmantošana. VID nedrīkst pasliktināt Jūsu stāvokli!” mierināju es klientu..

Tomēr ne vienmēr tas tā ir! Es gan runāju tikai par to, ka VID nedrīkst pasliktināt Jūsu stāvokli. Attiecībā uz pārējo manas domas nav mainījušās. 😊

Jāatceras, ka gadījumā, ja VID audita lēmums tiek apstrīdēts, tas iegūst savu galīgo noformējumu tikai ar VID ģenerāldirektores lēmumu. VID ģenerāldirektore, savukārt, ir tiesīga labot zemākas iestādes pieļautās kļūdas. Tādēļ nodokļu uzrēķins gala rezultātā var mainīties, arī Jums par sliktu. Tomēr apstrīdēšanas stadijā VID nedrīkst pasliktināt Jūsu stāvokli saistībā ar aprēķināto SODA NAUDU!

Tā ir veca un visiem zināma patiesība, kura izriet no tiesību principiem. Tomēr nesen starp VID un kādu nodokļa maksātāju izcēlās strīds. VID ģenerāldirektore, labojot zemākās iestādes pieļautās kļūdas, veica budžetā maksājamo nodokļu pārrēķinu, kura rezultātā:

  1. par taksācijas periodu AAA – VID samazināja budžetā maksājamo nodokli, kā rezultātā arī soda nauda tika samazināta;
  2. savukārt par periodu BBB – VID palielināja budžetā maksājamo nodokli, kā rezultātā arī soda nauda tika palielināta.

Tomēr kopsummā (saskaitot soda naudas) – tā pat SAMAZINĀJĀS. VID ieskatā nodokļa maksātāja sākotnējais stāvoklis netika pasliktināts, un tāpēc lēmums ir tiesisks. 😊 Tomēr nodokļa maksātājs uzskatīja, ka par periodu BBB VID nepamatoti palielināja soda naudu pat par vairākiem desmitiem tūkstošiem euro. 

NEKĀDI PLUSI / MĪNUSI. SODA NAUDU APRĒĶINĀT NEVAR!

Strīds nonāca līdz Augstākajai tiesai, kura  nosprieda, ka:

  1. apstāklim, ka ar pārsūdzēto lēmumu kopumā soda nauda nav palielinājusies, bet pat samazinājusies, nav nozīmes;
  2. soda naudu uzliek par katru pārbaudīto taksācijas periodu;
  3. apstrīdēšanas procesa ietvaros, labojot kļūdas zemākas iestādes lēmumā, VID NEDRĪKST NO JAUNA APRĒĶINĀT SODA NAUDU;
  4. Tomēr tas neliedz soda naudu samazināt! 😊

Ļoti vērtīgas atziņas, kas ietaupīs Jums naudu! 😊 Proti, gadījumā, ja VID audita lēmuma apstrīdēšanas rezultātā mainās nodokļu aprēķins, obligāti pārbaudiet, vai VID ar jauno lēmumu nav pasliktnājis Jūsu stāvokli, īpašu uzmanību pievēršot soda naudām.

Pat, ja kopējā soda naudu summa ir samazinājusies, iespējams, tās aprēķinu var samazināt vēl vairāk! 😊 Pārbaudiet katru VID pārbaudīto taksācijas periodu atsevišķi – vai gadījumā par kādu no tiem VID veica soda nauda pārrēķinu, palielinot to.

Jūsu Alisa

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]