ADVOKĀTA PADOMI

VIENOTIES AR VID KĻŪS IZDEVĪGĀK VAI TOMĒR NE?

Turpinām “preparēt” gaidāmos likuma grozījumus. Šoreiz par iespēju vienoties ar VID.
 
Kā līdz šim Jums būs iespēja atzīt savu vainu… uj, es atvainojos, piekrist VID papildu aprēķinātai nodokļa summai un nestrīdēties ar VID. 😊
 
Lai arī likums ļauj valsts/pašvaldības iestādēm slēgt administratīvo līgumu, piešķirot iestādei zināmu rīcības brīvību attiecību noregulēšanā, tomēr tas īsti nestrādā attiecībās ar VID, jo VID uzskata, ka tam nav rīcības brīvība vienoties ar Jums par jebko. Vienošanās par papildu aprēķināto nodokļu, nokavējuma naudu un soda naudu samazināšanu ir iespējama tikai likumā noteikto “robežu” ietvaros. Tāpēc arī turpmāk vienoties ar VID par jebko – NEBŪS IESPĒJAMS.

Lietuvā tas strādā. Kāpēc pie mums nestrādā – nezinu.

VIENOTIES BŪS IESPĒJAMS ARĪ PIRMS ….
 
Pašlaik vienoties ar VID ir iespējams tikai tad, kad jau ir pieņemts VID lēmums par audita vai datu atbilstības pārbaudes rezultātiem. Tomēr sola, ka ar 2023.gadu būs iespējams vienoties nodokļu kontroles/ audita laikā, bet:
 
   1) PIRMS nodokļa rēķina izdošanas (t.i., ja notiek nodokļu kontrole,:), vai
 
   2) PIRMS audita lēmuma.
 
Ja vienosieties nodokļu kontroles laikā, bet PIRMS NODOKĻA RĒĶINA izdošanas, tiek solīts, ka VID Jums atcels 85 % no nokavējuma naudas, kas aprēķināta par periodu no konkrētā nodokļa maksāšanas termiņa iestāšanās vai pārkāpuma izdarīšanas dienas.

Par soda naudām – nekas nav minēts (jo līdzīgi kā ar datu atbilstības pārbaudi – soda naudas šajā – PIRMS nodokļu rēķina stadijā – vēl netiek rēķinātas).

Savukārt, ja vienosities audita laikā, bet PIRMS AUDITA LĒMUMA, tad tiek solīts, ka VID Jums atcels:
 
   3) 60 % no nokavējuma naudas un (60%) soda naudas, ja ir SAMAZINĀTS budžetā iemaksājamā nodokļa apmērs; vai
 
   4) 60 % no soda naudas, ja ir PALIELINĀTS no budžeta atmaksājamā nodokļa apmērs.

Jāteic, ka šī likumprojekta norma šobrīd ir uzrakstīta ļoti neveiksmīgi, jo pieļauj interpretāciju, ka soda nauda tiek samazināta 100% apmērā. Pārlasīju vairākas reizes, bet to, ka ir domāts samazināt tikai 60% varēju izsecināt tikai no likumprojekta anotācijas. 😊

Ir arī vairākas neskaidrības…, kā tas tiks īstenots dzīvē.

Piemēram, ar auditu viss skaidrs – VID pabeidz auditu un nosūta nodokļu maksātājam tādu kā starplēmumu viedokļa sniegšanai. Šajā starplēmumā VID norāda provizoriski aprēķinātos papildu budžetā maksājamos nodokļus, nokavējuma naudas un soda naudas. Tad saprotu, ka tas ir brīdis, kad nodokļu maksātājs varēs izlemt – vienoties uzreiz un saņemt 60% atlaidi nokavējuma naudām un soda naudām (kas ir vien par 10% vairāk nekā tas ir paredzēts likumā šobrīd).

Taču neskaidrības rada nodokļu kontroles pasākums un ar to saistītā iespējamā vienošanās ar VID. Likumprojekts nosaka, ka tikai gadījumos, kad VID konstatē “mazās algas” paziņojumā par nodokļu kontroles uzsākšanu VID norāda arī uz aprēķina pamata aprēķinātās summas (t.i., IIN + VSAOI). Šajā gadījumā tā kā viss būtu skaidrs. Summa zināma – var vienoties arī pirms kontroles pabeigšanas. Kas notiek pārējos gadījumos, piemēram, ja nodokļu kontrolē tiek pārbaudīts PVN nomaksas stāvoklis? Vai VID arī nosūtīs tādu kā starplēmumu ar aptuveno aprēķinu vai uzreiz izrakstīs nodokļa rēķinu? Šis jautājums pašlaik paliek atvērts..

Interesanti, ka noslēdzot šādu vienošanos, VID patur iespēju piemērot izpildes nodrošinājuma līdzekļus, tas ir, apķīlāt mantu (tai skaitā arī piemērot inkaso Jūsu bankas kontiem), reģistrēt nodrošinājuma atzīmes zemesgrāmatā un citos reģistros, izsūtīt rīkojumus Jūsu klientiem maksāt valsts kasē, nevis Jums…

Tik cerams, ka šos izpildes nodrošinājuma līdzekļus VID piemēros gadījumos, kad vienošanās netiks pildīta…, nevis uzreiz. Citādi tāda pavisam “nedraudzīga” tā vienošanās sanāk. ☹

JA VIENOTIES PĒC…

Ja vienošanās līgumu par nodokļu kontrolē aprēķinātajiem papildu maksājumiem noslēgsiet PĒC NODOKĻU RĒĶINA izdošanas, tad VID atcels:
 
  5) 75 % nokavējuma naudas, ja iesniegumu par vienošanās līguma noslēgšanu iesniegsiet līdz nodokļu rēķina apstrīdēšanas termiņa beigām; vai
 
   6) 55 % nokavējuma naudas, ja iesniegumu par vienošanos iesniegsiet tiesvedības laikā, attiecīgi katrā nākamajā tiesas instancē samazinot atceļamo apmēru par 10 %.
Savukārt, ja vienošanās līgumu par audita rezultātā aprēķinātajiem papildu maksājumiem noslēgsiet PĒC AUDITA LĒMUMA, tad VID atcels:
 
   1) 50% nokavējuma naudas un soda naudas, ja iesniegumu par vienošanos iesniegsiet līdz audita lēmuma apstrīdēšanas termiņa beigām,
  2) 30 %, ja iesniegumu par vienošanās līguma noslēgšanu iesniegsiet tiesvedības laikā, attiecīgi katrā nākamajā tiesas instancē samazinot atceļamo apmēru par 10 %.

Un tā tālāk… un tā tālāk. Sapratāt principu! 😊 Pilnīgi šantāža un spiediens kaut kāds …. 😊
 
Noslēdzot līgumu, visas summas (kā līdz šim) būs jāsamaksā gada laikā. Savukārt, ja esat fiziskā persona, kas neveic saimniecisko darbību, – divu gadu laikā.
 
Arī šajā stadijā VID saglabās tiesības piemērot izpildes nodrošinājuma līdzekļus…
Kaut kā tā…, bet paturpinām arī rīt.
 
Jūsu Alisa

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]