ADVOKĀTA PADOMI

VAI VALDES LOCEKLIM VAIRS NEPIENĀKAS AUTO ?

Notiek audits. Tā laikā VID auditores cita starpā painteresējas par  nesen uz uzņēmumu iegādāto auto un par rēķiniem, kas saistīti ar tā ikdienas uzturēšanu (degviela, tehniskā apkope, u.c.). 

Kopš ir ieviests uzņēmumu vieglā transportlīdzekļa nodoklis (UVTN), visi zina, ka maksā nodokli un vari nebaidīties vest kaut vai  sievasmāti svētdienā uz tirgu un attiecināt uz uzņēmuma izdevumiem pilnīgi visus ar auto uzturēšanu saistītos izdevumus. Arī PVN var atskaitīt. 

To zinot, uzņēmuma pārstāve (vai biežāk grāmatvede) mierīgi atbild, ka auto ikdienā izmanto uzņēmuma valdes loceklis.

Audits noslēdzas. Uzņēmums saņem VID “rēķinu” papildus budžetā nomaksāt PVN un UIN, jo auto nav izmantots uzņēmuma saimnieciskā darbībā!

“Kā? Bet ir takš maksāts UVTN, un tātad arī tajos gadījumos, kad automašīna netiek izmantota uzņēmuma saimnieciskajā darbībā, bet tiek izmantota privātajām vajadzībām, uzņēmumam tik un tā ir tiesības atskaitīt priekšnodokli par šīs automašīnas un tās uzturēšanai nepieciešamo preču iegādi, tikai samazinātā apmērā – 50 % apmērā no samaksātās nodokļa summas” – neizpratnē ir uzņēmuma pārstāve! 

VALDES LOCEKLIM IR VAJADZĪGS AUTO

Šķiet, ka ar UVTN ieviešanu, visi mazliet ir atslābuši… un aizmirsa par to, ka  pamats PVN atskaitīšanai par iegādātām precēm un pakalpojumiem ir tikai tad, ja attiecīgā prece/pakalpojums pēc būtības ir paredzēta izmantošanai uzņēmuma saimnieciskajā darbībā ar PVN apliekamo darījumu nodrošināšanai (jeb jaunas ar PVN apliekamās preces vai pakalpojuma radīšanā).

Uz to nesen norādīja Augstākās tiesas Senāts, atgādinot, ka:

  1. Ja uzņēmums automašīnu izmanto tikai ar PVN apliekamo darījumu nodrošināšanai – tam ir tiesības par šīs automašīnas un tās uzturēšanai nepieciešamo preču iegādi samaksāto PVN  PILNĀ APMĒRĀ. 
  2. Ja šī automašīna tiek izmantota arī privātajām vajadzībām, tad atskaitāmā PVN apmērs ir ierobežojams (t.i., var atskaitīt tikai 50% no samaksātā nodokļa);
  3. Taču likums neparedz uzņēmuma tiesības PVN atskaitīt par preci (auto), kas iegādāta un izmantota vienīgi privātajām vajadzībām. 

Praksē ir novērts, ka paskaidrojumus par to, ka automašīnu lieto valdes loceklis (neko vairāk nepaskaidrojot) VID mēdz interpretēt kā uzņēmuma atzīšanos, ka automašīna tiek lietota valdes locekļa privātajām vajadzībām. 

Neviens neapstrīd to, ka valdes loceklim ir vajadzīga automašīna uzņēmuma saimnieciskās darbības veikšanai, un vairumā gadījumos ar to nebūs nekādas problēmas. Tomēr ieteicams neaprobežoties ar vienkāršu nepaplašinātu teikumu par to, ka auto lieto valdes loceklis.  

Sniedziet izvērstākus paskaidrojumus, kādā veidā automašīna tiek izmantota tieši uzņēmuma ar PVN apliekamajos darījumos, vēlams sniedzot arī kādus pierādījumus. Atcerieties, ka rēķini par to, ka ir pirkta degviela, automašīna tika mazgāta un tai ir veikts remonts – nebūs pietiekami, jo tie vien pierāda, ka automašīna tika lietota, bet nepierāda, ka tā tika lietota uzņēmuma saimnieciskā darbībā. 

Pretējā gadījumā Jūs riskējat saņemt VID  “rēķinu” un iesaistīties strīdā ar VID..

Jūsu Alisa 

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]