ADVOKĀTA PADOMI

VAI REĀLI AIZMIRST PAR NODOKĻU PARĀDIEM?

Kādu laiku atpakaļ masu mēdijus pāršalca ziņa par to, ka VID no diviem uzņēmumiem piedzina (vai mēģina piedzīt) 10 miljonus EUR par uzņēmuma pāreju. Drīz vien atsevišķos avotos parādījās arī šo uzņēmumu nosaukumi. Es tos nenosaukšu, jo man nav zināmi apstākļi, kādos šī informācija tika izpausta masu mēdijiem un cik tā ir korekta.

Manu uzmanību piesaistīja fakts, ka nodokļu parādi tiek piedzīti no diviem uzņēmumiem, kurus VID uzskata par “fēniksiem” – t.i., tādiem, kuri līdzīgi kā putns fēniks kādā brīdī beidza pastāvēt, bet atdzima no jauna nu jau ar citu nosaukumu. Es nekomentēšu, vai un cik korekti ir VID pieņēmumi attiecībā uz šiem uzņēmumiem, tomēr līdzīgi gadījumi nav nekāds jaunums.

VID jau vairākus gadus “medī” šādus “fēniksa uzņēmumus”. Tas gan nenozīmē, ka visos gadījumos, kad Jūs “palaidāt” uzņēmumu uz maksātnespēju (cita starpā tāpēc, ka Jums aptrūkās naudas samaksāt nodokļu parādus), VID mēģinās tos piedzīt jau no Jūsu jaunizveidotā uzņēmuma. Lai VID varētu piedzīt vecos nodokļu parādus no jaunā uzņēmuma, ir jāizpildās noteiktiem kritērijiem. Turklāt būs svarīga šādu uzņēmumu likvidēšanas un jaunu dibināšanas ekonomiskā būtība un mērķis, nevis tikai juridiskais izpildījums.

KAD JĀGAIDA VĒSTULI NO VID…

VID uzskata, ka ir notikusi uzņēmuma (vai tā daļas) pāreja, ja iegūtie fakti liecina par vecā uzņēmuma saistību pāreju uz jauno uzņēmumu. Tas nekas, ka vecajam uzņēmumam ierosināts maksātnespējas process un oficiāli nekādi “uzņēmuma pārejas” dokumenti nekad netika parakstīti un vienošanās par to nebija! Ir svarīga tikai ekonomiskā būtība…

Proti, ja VID konstatēs, ka jaunais uzņēmums ir ieguvis visus nepieciešamos resursus vecā uzņēmuma biznesa turpināšanai, tiks uzskatīts, ka notikusi uzņēmuma pāreja. Par šādu nepieciešamo resursu pārņemšanu liecina dažādi apstākļi, piemēram:

  1. jaunais “Fēnikss uzņēmums” iegādājās no vecā uzņēmuma veikalos un noliktavās esošās preces;

   2. preces nav tikušas pārvietotas;

 3. “Fēniks” turpina saimniecisko darbību vecā uzņēmuma struktūrvienībās – noliktavās un veikalos, noslēdzot jaunus telpas nomas vai pārjaunojuma līgumus;

   4. “Fēniksa” un vecā uzņēmuma juridiskā adrese palika nemainīga;

 5. “Fēnikss” nodibināja darba attiecības ar lielāko daļu no bijušajiem vecā uzņēmuma darbiniekiem;

   6. “Fēnikss” turpina vienu un to pašu uzņēmējdarbības veidu;

   7. vecā uzņēmuma piegādātāji piegādā preces arī “Fēniksam”;

   8. valde un īpašnieki palika nemainīgi..

Jūsu Alisa

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]