TUVOJAS 20 MARTS UN AR TO ARĪ AIZLIEGUMS PIEGĀDĀT PROGRAMMATŪRU KRIEVIJAS UZŅĒMUMIEM
Turpinoties Krievijas agresijai un karam Ukrainā, Eiropas Savienībā (ES) tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas. Lai nodrošinātu to ievērošanu un novērstu aizliegto preču importu no Krievijas (vai eksportu uz Krieviju), cīņu pret sankciju pārkāpējiem ne pa jokam izvērtuši arī Latvijas dienesti (VID, Pārtikas veterinārais dienests, Valsts meža dienests u.c.).
Šajā blogā neliels atgādinājums par to, ka no 2023. gada 18. decembra ir aizliegts tieši vai netieši pārdot, piegādāt, nodot, eksportēt vai piegādāt programmatūru uzņēmumu vadībai un programmatūru projektēšanai un ražošanai:
1) Krievijas valdībai vai
2) juridiskām personām, vienībām vai struktūrām, kas veic uzņēmējdarbību Krievijā.
Minētais aizliegums neattiecās uz līgumiem, kas noslēgti pirms 2023.gada 19.decembra. Attiecībā uz šiem līgumiem darbojas trīs mēnešu pārejas periods minēto līgumu pārtraukšanai. Attiecīgi, preču pārdošana, piegāde, eksports, kas ir veikts saskaņā ar līdz 2023.gada 19.decembra noslēgtajiem līgumiem ir atļauta līdz 2024.gada 20.martam, kas ļoti strauji tuvojas.
Minētais aizliegums attiecas uz divu veidu programmatūru:
1) programmatūru uzņēmumu vadībai un
2) un uz projektēšanas un ražošanas programmatūru.
PROGRAMMATŪRA UZŅĒMUMU VADĪBAI ir sistēmas, kas digitāli attēlo un vada visus uzņēmumā notiekošos procesus, tostarp:
a) uzņēmuma resursu plānošana (ERP),
b) klientu attiecību pārvaldība (CRM),
c) biznesa inteliģence (BI),
d) piegādes ķēdes pārvaldība (SCM),
e) uzņēmuma datu noliktava (EDW),
f) datorizēta tehniskās apkopes vadības sistēma (CMMS),
g) projektu vadības programmatūra,
h) produktu dzīves cikla pārvaldība (PLM),
i) iepriekš minēto programmatūru tipiskie komponenti, tostarp grāmatvedības, autoparka pārvaldības, loģistikas un cilvēkresursu programmatūra.
PROJEKTĒŠANAS UN RAŽOŠANAS
PROGRAMMATŪRA
ir tāda, ko izmanto arhitektūras, inženierzinātņu, būvniecības, ražošanas, plašsaziņas līdzekļu, izglītības un izklaides jomās, tostarp:
a) ēku informācijas modelēšana (BIM),
b) datorizēta projektēšana (CAD),
c) datorizēta ražošana (CAM),
d) inženieris pēc pasūtījuma (ETO),
e) iepriekš minēto programmatūru tipiskās komponentes.
Aizliegums attiecas uz programmatūru:
1) materiālā formā (piemēram, saglabāta datu nesējā, piemēram, zibatmiņas diskā, vai izdrukāta uz IT atbalsta) vai
2) nemateriālā formā (piemēram, lejupielāde no mākoņa, tehnoloģiju pārsūtīšana pa e-pastu).
Minētais aizliegums (pārdot, piegādāt, pārsūtīt, eksportēt) attiecas arī uz programmatūras atjauninājumiem. Der atcerēties, ka uz palīdzību vai konsultācijām saistībā ar programmatūras atjauninājumiem jau pastāv aizliegums sniegt IT konsultāciju pakalpojumus Krievijas valdībai vai Krievijas uzņēmumiem.
UZ KO MINĒTAIS AIZLIEGUMS NEATTIECĀS
Aizliegums neietekmē attiecīgās programmatūras pārdošanu, piegādi, nodošanu, eksportu un nodrošināšanu citiem, trešo valstu uzņēmumiem. Tādēļ ES operatori var turpināt nodrošināt programmatūru saviem starptautiskajiem klientiem arī tādiem, kam ir meitasuzņēmumi un saistītie uzņēmumi, tostarp, Krievijā.
Tomēr tas ir citādi, ja klients faktiski iepērk programmatūru, kas pārsvarā ir paredzēta šā klienta meitasuzņēmumam vai saistītajam uzņēmumam, kas veic uzņēmējdarbību Krievijā, vai jebkurai citai juridiskai personai, vienībai vai struktūrai, kas veic uzņēmējdarbību Krievijā.
Šādos gadījumos programmatūras piegāde šādiem klientiem tiks uzskatīta par sankciju apiešanu. Tādēļ ES operatoriem ir jābūt īpaši rūpīgiem un jāveic attiecīgas pārbaudes, lai izvairītos no piedalīšanās sankciju apiešanā.
Ņemot vērā, ka uzskaitītās programmas ir uzņēmēju ikdiena un tās ir uzstādītas teju katrā datorā, tad īpašu uzmanību ir jāizrāda arī tad, ja ir plānota vizīte uz Krieviju, lai uz robežas nepaliktu bez datora un ar ierosinātu kriminālprocesu.
Par sankciju apiešanu ir paredzēta kriminālatbildība, un jāteic, ka šobrīd VID (muitas iestāde) ir īpaši apņēmušās novērst jebkādus sankciju apiešanas mēģinājumus. Lai gan līdz šim vēl nevienam, šķiet, reālo brīvības atņemšanu vēl nav piesprieduši, tomēr tas var būt tikai laika jautājums, jo pieaugot sankcijām, pieaug arī sankciju pārkāpēju skaits.
Jūsu Alisa
Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!
PAR AUTORI
Alisa Leškoviča
Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem.
M.: +371 29 340 444
[email protected]