ADVOKĀTA PADOMI

TOP GROZĪJUMI PAR NOKAVĒJUMA NAUDĀM (1. DAĻA)

Vai Jūs zinājāt, ka vismaz 70 % no kopējiem iesniegumiem un sūdzībām VID ir par nokavējuma naudām? Lai atbildētu uz šīm sūdzībām un iesniegumiem, VID tērē būtiskus administratīvos resursus. Problēma ir samilzusi tiktāl, ka šobrīd tiek strādāts pie grozījumiem likumā, lai mainītu nokavējuma naudas aprēķināšanas kārtību. Vēl nezinu, vai plānotais risinājums tiks ieviests (vai arī tas vēl piedzīvos būtiskus uzlabojumus), taču šā bloga mērķis ir informēt par pastāvošo problēmu ar nokavējuma naudām tos, kuri ar to vēl nav saskārušies, kā arī informēt par to, kādi risinājumi šobrīd tiek apspriesti.

PROBLĒMA NR. 1

Kopš 2021.gada ir ieviests vienotais nodokļu konts, kurā ir ieviests uzkrājuma princips. Tas nozīmē, ka maksājums tiek ieskaitīts brīdī, kad ir izpildīti divi nosacījumi:

3) ir IESNIEGTA nodokļu deklarācija; UN
4) ir veikta iemaksa vienotajā kontā.

Iemaksa vienotajā nodokļu kontā bez deklarācijas iesniegšanas NAV PIELĪDZINĀMA NODOKĻU MAKSĀJUMAM nodokļa kontā, kā tas bija līdz tā ieviešanai, kad katru nodokļu maksājumu veica tam paredzētajā atsevišķā budžeta kontā. Tas arī rada problēmu.

Iedomājaties šādu situāciju. Gads ir noslēdzies. Jūsu uzņēmumam ir peļņa, kura tiek sadalīta starp tās dalībniekiem. Par peļņas sadali uzņēmumam bija jāsamaksā nodoklis 50 000 euro. Lai arī minētā summa BIJA FAKTISKI IEMAKSĀTA valsts kontā (un secīgi bija valsts rīcībā), Jūs aizmirsāt iesniegt UIN deklarāciju, par ko atcerētājies vien, gatavojot kārtējo uzņēmuma gada deklarāciju, jeb pēc 365 dienām. Nu Jūs metaties pa galvu pa kaklu, lai iesniegtu UIN deklarāciju (vai tās labojumus) un nodeklarētu maksājamo (un faktiski jau sen samaksāto) UIN. Tomēr, neskatoties uz to, ka UIN jau bija sen nomaksāts un faktiski nekāds parāds no uzņēmuma puses nebija pieļauts, Jums tiek piestādīts rēķins – nokavējuma nauda (t.i., 0,05 % par katru nokavēto dienu), skaitot no dienas, kad UIN bija maksājams līdz deklarācijas iesniegšanas dienai – jeb (50 000 euro x 0,05%) x 365 = 9 125 euro!

Iedomājaties tik…vairāk kā 9 tūkstoši euro (!!) par deklarācijas neiesniegšanu, lai gan faktiski nodoklis bija samaksāts! Vai nav pārāk bargs sods?!

Taisnības labad gan jāteic, ka līdz šim ir izdevies atgūt (vai dzēst) šādi aprēķinātas nokavējuma naudas, t.i., kad nodokļa maksātājs sākumā veica nodokļa iemaksu, bet par nepieciešamību iesniegt deklarāciju atcerējās pēc tam. Ne bez pūlēm un juridiskām izmaksām gan, bet tomēr… Tādēļ nav tā, ka valsts šādos gadījumos mēģina iedzīvoties uz nepamatoti aprēķinātajām nokavējuma naudām. Ja Jums bija citāda pieredze, dalieties ar to…

PROLĒMA NR. 2

Otra problēma ar nokavējuma naudām ir tāda, ka tās tiek rēķinātas arī tad, ja maksāšanas termiņš iekrīt ar Ministru kabineta rīkojumu pārceltajā darba dienā vai dienā, uz kuru pārceļ darba dienu (sestdienā).

KĀ PLĀNO RISINĀT PROBLĒMAS?

Lai atrisinātu samilzušās iepriekš minētās problēmas ar nokavējuma naudām, tiek plānots nokavējuma naudu aprēķināt DIVAS REIZES MĒNESĪ, katra mēneša 1. un 15.datumā. Proti, nokavējuma naudu rēķinās par noteiktu periodu:

3) 1.periods – no samaksas termiņa nākamās dienas (24.datums vai nākamā darbdiena) līdz samaksas perioda mēneša pēdējam datumam. Tādējādi pirmais nokavējuma naudas aprēķins tiks veikts samaksas termiņa sekojošā mēneša 1.datumā.

4) 2.periods – no samaksas perioda nākošā mēneša 1.datuma līdz 14.datumam. Tādējādi, otrais nokavējuma naudas aprēķins tiks veikts samaksas perioda nākošā mēneša 15.datumā.
Starp aprēķina periodiem budžetā iemaksājamās nokavējuma naudas summas paliks NEMAINĪGAS (jeb konstantas). Tādējādi nodokļu maksātājam tiks dots noteikts dienu skaits katra perioda nokavējuma naudas apmaksai.

Turklāt, nokavējuma nauda NETIKS RĒĶINĀTA:

1) ja NOKAVĒTAIS nodokļu maksājums tiks saņemts LĪDZ šī maksājuma samaksas termiņa MĒNEŠA PĒDĒJAM DATUMAM (t.i., nodokļu saistības uz brīdi, kad tiks veikts pirmais nokavējuma naudas aprēķins (jeb līdz samaksas termiņa sekojošā mēneša 1.datumam) būs dzēstas).

2) ja NOKAVĒTAIS nodokļa, maksājums tiks saņemts līdz nokavējuma naudas NĀKAMAJAM APRĒĶINA DATUMAM (t.i., nodokļu saistības uz brīdi, kad tiks veikts otrais nokavējuma naudas aprēķins (jeb līdz samaksa perioda nākošā mēneša 15.datumam) būs dzēstas);

3) ja tiks precizēta iesniegtā deklarācija (izpildoties konkrētiem nosacījumiem);

4) ja deklarācija ir iesniegta, pārkāpjot likumā noteikto iesniegšanas termiņu un līdz konkrētajā nodokļa likumā noteiktajam maksāšanas termiņam tiek veikta iemaksu vienotajā nodokļu kontā, kas uz deklarācijas iesniegšanas brīdī nav izmantota citu saistību segšanai (proti, iepriekš aprakstītā piemēra gadījumā ar dividendēm, 9 tūkstoši euro nebūs jāmaksā nokavējuma naudās, ja samaksātais nodoklis vēl netika izmantots citu nodokļu saistību segšanai, t.i., visu laiku stāv kā pārmaksa. Ja savukārt citu nodokļu parādu dēļ samaksātais UIN būs jau novirzīts citu saistību segšanai, tad nokavējuma nauda tiks aprēķināta. ).

Tiek runāts, ka šāds risinājums būs draudzīgāks par esošo, jo:

1) mēnesī varēs būt TIKAI DIVAS KONKRĒTAS NOKAVĒJUMA NAUDU SUMMAS, kuru nomaksai tiek dots pietiekams laiks;

2) tikts izslēgtas visas kļūdas, kas saistās ar noapaļošanu, pārrēķinu pa dienām utt.

3) netiek radītas situācijas, kad nokavējuma nauda var mainīties.

Tikai nesākiet priecāties pirms laika. Pirmkārt, šos grozījumus vēl jāapstiprina Saeimā. Otrkārt, tie satur kādu “zemūdens akmeni”, kuru pamanīt ir ļoti grūti…

Par to tad paturpināsim nedaudz vēlāk. Rītdien paturpināsim detalizētāk izskatīt gadījumus, kad nokavējuma nauda netiks rēķināta…

Jūsu Alisa

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]