ADVOKĀTA PADOMI

TAKSOMETRU VADĪTĀJI IR KRITUŠI NEŽĒLESTĪBĀ?

Izskatās, ka taksometru pakalpojumu, kā arī tīmekļvietņu un mobilās lietotnes pakalpojumu sniedzēji komercpārvadājumu ar taksometru jomā ir pamatīgi nokaitinājuši VID un ne tikai. Jau šā gada 4.decembrī Saeima 2. (un galīgajā lasījumā) skatīs likumprojektu, ar kuru taksometra pakalpojumu sniedzējiem (kā fiziskām, tā juridiskām personām), kā arī tīmekļvietņu pakalpojumu sniedzējiem taksometru jomā varēs apturēt saimniecisko darbību un ne tikai…

PROBLĒMAS AR NODOKĻU MAKSĀŠANU

Šobrīd pasažieru komercpārvadājumu ar taksometru un vieglo automobili jomā noteikti vairāki pasākumi ieņēmumu uzskaites un nodokļu nomaksas disciplīnas uzlabošanā. Proti:
1) noteiktas īpašas tehniskas prasības taksometra skaitītājiem;

2) pārvadātājiem, tīmekļvietnes un mobilās lietotnes pakalpojumu sniedzējiem ir jāizpilda obligāta prasība pēc katra brauciena tiešsaistē nodot datus VID par veiktajiem pakalpojumiem;

3) noteikta obligāta autotransporta līdzekļa reģistrācija pārvadātāja īpašumā vai turējumā, u.c.

Neskatoties uz to, VID turpina sūdzēties uz apzinātu šajā nozarē strādājošo komersantu rīcību ar mērķi izvairīties no nodokļu maksāšanas pienākuma. Proti, komersantiem, kuri veic pasažieru komercpārvadājumus ar taksometru un vieglo automobili, ļoti bieži konstatē virkni pārkāpumu, kā piemēram:

1) pakalpojumu sniegšana bez speciālās atļaujas (licences) un/vai bez licences kartītes,
2) nav nodrošināta taksometru skaitītāju žurnālu regulāra un pareiza aizpildīšana,
3) netiek ievērota žurnālu iesniegšanas disciplīna;
4) nav uzstādītas un lietotas maksājumu reģistrēšanas elektroniskās ierīces un iekārtas,
5) čeku neizdrukāšana un neizsniegšana uzreiz pēc samaksas saņemšanas,
6) ieņēmumu nereģistrēšana;
7) nav samaksāts VSAOI avanss (depozīts) 130 euro apmērā par katru taksometru vai vieglo automobili, ar kuru tiek veikti pasažieru komercpārvadājumi,
😎 nesamaksāts VSAOI un iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN),
9) darba devēja ziņojumā tiek uzrādītas darba ņēmējam mazāk nostrādātās stundas,
10) nesamaksāts PVN no nedeklarētās darījumu vērtības,
11) nesamaksāts PVN, pārsniedzot PVN reģistrēšanās slieksni
12) nereģistrēšanās kā PVN maksātājam,
13) nesamaksāts mikrouzņēmumu nodoklis (MUN) no nedeklarētā apgrozījuma;
14) grāmatvedības, pārskatu iesniegšanas un statistiskās informācijas noteikumu neievērošana;
15) atsevišķos gadījumos kredītiestādē nav atvērts maksājumu norēķinu konts;
16) nodokļu kontrolei nepieciešamās pieprasītās informācijas nesniegšana.

Tomēr esošais regulējums, t. sk. paredzētā administratīvā atbildība, vairs neattur komersantus no pārkāpumu izdarīšanas un nestimulē tos sniegt VID informāciju par visiem veiktajiem pasažieru pārvadājumiem, kā arī veikt nodokļu nomaksu un piemēroto sodu samaksu pilnā apmērā.
Arī piemērotie naudas sodi pārvadātājiem nav efektīvi un grūti iekasējami. Piemēram, lai arī transportlīdzekļu vadītājiem tiek piemērots administratīvais sods, tomēr nereti konstatētais pārkāpums netiek novērsts un transportlīdzeklis turpina piedalīties ceļu satiksmē, sniedzot pasažieriem komercpārvadāšanas pakalpojumus, faktiski turpinot veikt to pašu pārkāpumu. Turklāt, lai izvairītos no nākotnē prognozējamā vai ar administratīvo aktu uzliktā pienākuma pildīšanas:

1) transportlīdzekļi jau sākotnēji netiek noformēti uz faktisko īpašnieku (bet gan tie reģistrēti turējumā). Savukārt, ja pārvadātājam nav savu aktīvu, tad arī piedzīt nodokļu parādus nav no kā;

2) vai, uzzinot par pārbaudes uzsākšanu, īpašnieki savu kustamo mantu atsavina citai personai, to darot vairākkārt. Mainoties īpašuma tiesībām, VID noteiktais piespiedu izpildes mehānisms zaudē savu ātrumu un efektivitāti, jo VID primāri ir jāpierāda uzņēmuma pārejas fakts, kas ir sarežģīts un laikietilpīgs process.

Līdz ar to spēkā esošā regulējums nodrošina, ka šāds komersants var turpināt veikt pārkāpumus, neskatoties uz piemērotajiem administratīvajiem sodiem, vai atstāt uzņēmumu ar parādiem un dibināt jaunu, kas turpinās to pašu praksi.

APTURĒS SAIMNIECISKO DARBĪBU UN ANULĒS LICENCI

Lai labotu esošo situāciju, no 2025.gada 1.janvāra VID varēs APTURĒT SAIMNIECISKO DARBĪBU, ja tiks konstatēts, ka:

1) pārvadātājs, kas veic pasažieru komercpārvadājumu ar taksometru, nenodrošinās noteikto datu nosūtīšanu VID tiešsaistes režīmā;

2) tīmekļvietņu vai mobilo lietotņu pakalpojuma pasažieru komercpārvadājumos sniedzējs nenodrošinās noteikto datu nosūtīšanu VID tiešsaistes režīmā.

Turklāt, konstatējot šos pārkāpumus, VID varēs apturēt saimniecisko darbību BEZ IEPRIEKŠĒJA RAKSTVEIDA BRĪDINĀJUMA.

Apturēt saimniecisko darbību bez IEPRIEKŠĒJA brīdinājuma VID varēs arī tad, ja tiks konstatēts, ka pārvadātājs (vai tīmekļvietņu pakalpojumu sniedzējs) īzvairījies no nodokļiem, kā arī tad, ja pārvadātājs lieto kases aparātu, kurai mainīta programmatūra vai veiktas citas darbības vai arī tiek lietotas neatbilstošas maksājumu reģistrēšanas ierīces.

Pēc saimnieciskās darbības apturēšanas VID triju darba dienu laikā sniegs ministrijām, pašvaldībām un citām institūcijām obligāti izpildāmu prasību APTURĒT vai ANULĒT pārvadātājam izsniegto speciālo atļauju (licenci) veikt komercpārvadājumus ar taksometru un vieglo transportlīdzekli. Savukārt tīmekļvietnes vai mobilās lietotnes pakalpojuma sniedzējam – ANULĒS REĢISTRĀCIJU.

Ja ar to tomēr nebūs līdzēts, un pārvadātājs arī pēc saimnieciskās darbības apturēšanas turpinās savu darbību, tad VID būs tiesīgs viņam piemērot arī administratīvo sodu:

1) ATŅEMOT TIESĪBAS IZMANTOT KONKRĒTO TRANSPORTLĪDZEKLI pasažieru komercpārvadājumos ar taksometru un vieglo automobili UZ LAIKU LĪDZ DIVIEM GADIEM vai bez tā,

2) vai ATŅEMOT TIESĪBAS VEIKT PASAŽIERU KOMERCPĀRVADĀJUMU ar taksometru un vieglo automobili UZ LAIKU LĪDZ DIVIEM GADIEM vai bez tā”.

Līdzīgu administratīvo sodu VID būs tiesīgs piemērot arī pārvadātājam, ja tiks konstatēts, ka tas:

1) IZVAIRĪJIES NO NODOKĻIEM;
2) Nav uzstādījis atbilstošu maksājumu reģistrēšanas iekārtu vai neizmanto to,
3) lieto maksājumu reģistrēšanas iekārtu, kurai ir mainīta konstrukcija vai programma;
4) veica neatļautas darbības maksājumu reģistrēšanas iekārtā ar mērķi slēpt vai mazināt apliekamo objektu;
5) nesaglabāja maksājumu reģistrācijas iekārtu kontrollentu vai ierakstītos datus likumā noteiktu laiku.

Turklāt piemērot administratīvo sodu turpmāk varēs ne tikai uzņēmuma valdes loceklim (kā tas ir bijis līdz šim), bet arī pašam uzņēmumam.

Jūsu Alisa

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]