ADVOKĀTA PADOMI

SOLA NODOKĻUS SAMAZINĀT, BET FAKTISKI PALIELINĀS? 1.DAĻA – LIKMES

Ar skaļiem vārdiem par nepieciešamību UZLABOT DARBASPĒKA KONKURĒTSPĒJU Baltijas Reģionā un MAZINĀT DARBASPĒKA NODOKĻU SLOGU darba ņēmējiem ar zemu un vidēju atalgojumu, likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” grozījumu likumprojekts, pēc saskaņošanas procedūras pabeigšanas, nu ir iesniegts Ministru Kabinetā. Pēc Ministru kabineta, likumprojektu vēl skatīs Saeima.

Lai arī šis likumprojekts raisīja daudz iebildumus gan no iestāžu, gan no dažādu organizāciju puses, izskatās, ka teju neviens no iebildumiem netika ņemts vērā.

Diemžēl bloga formāts neļauj izvērsti pastāstīt par visiem grozījumiem, tādēļ tos aprakstīšu pakāpeniski. Šodien parunāsim par plānotajiem grozījumiem IIN likmēs.

TURPMĀK TIKAI DIVAS IIN LIKMES?

Pašreiz likums paredz, ka vispārējā gadījumā gada apliekamo ienākumu apliek ar progresīvo nodokļa likmi, kas palielinās, pieaugot ienākuma apjomam. Proti:

1) 20% – gada ienākumam līdz 20 004 euro;

2) 23% – gada ienākumam no 20 004,01- 78 100 euro;

3) 31% – gada ienākumam, kas pārsniedz 78 100 euro.

Savukārt algas nodokļa likme, kas jāmaksā no mēneša apliekamā ienākuma, ir:

1) 20% – mēneša ienākumam līdz 1667 euro; un

2) 23% – mēneša ienākuma daļai, kas pārsniedz 1667 euro.

No 2025.gada, ir plānots ieviest vien divas IIN likmes :

1) 25,5% — gada ienākuma daļai, kas NEPĀRSNIEDZ VSAOI likumā noteikto obligāto iemaksu objekta maksimālo apmēru (jeb 105 300 euro – 2025.gadā); un

2) 33% — gada ienākuma daļai, kas PĀRSNIEDZ VSAOI likumā noteikto obligāto iemaksu objekta maksimālo apmēru (jeb ienākumam virs 105 300 euro – 2025.gadā).

Šīs divas progresīvās likmes būs piemērojamas VISIEM Jūsu gada ienākumiem, tai skaitā algota darba ienākumam, saimnieciskās darbības ienākumiem, ienākumam no intelektuālā īpašuma, kuru izmaksās kolektīva pārvaldījuma organizācija u.c., ar dažiem izņēmumiem (par to nākošajā blogā).

Algas nodokļa likme – 25,5% (mēneša apliekamajam ienākumam) būs piemērojama neatkarīgi no ienākuma gūšanas vietu skaita un būs piemērojama arī valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) izmaksātajiem pārejošas daraba nespējas pabalstiem un pensijām. Taču, gada (vai algas nodokļa maksātāja – mēneša) ienākuma daļai, kas pārsniegs 105 300 euro (2025.gadā), būs jāpiemēro likme 33%.

PAPILDUS 3% LIKME

Vēl papildus 3% būs jāpiemaksā ienākuma daļai, kas pārsniegs KOPĒJOS GADA IENĀKUMUS 200 000 euro apmērā, un kuri sastāvēs no sekojošiem ienākumiem:

1) Algota darba ienākumi;

2) Apliekamie ienākumi no saimnieciskās darbības,

3) Ienākumi no intelektuālā īpašuma;

4) Citi ar IIN APLIEKAMIE ienākumi (piemēram, saņemtie dāvinājumi no ne-radiniekiem, ienākumi no nekustamā īpašuma nomas vai īres, u.c. )

5) ienākumi no kapitāla pieauguma (t.i., ienākuma no akciju un kapitāla daļu atsavināšanas, ienākums no nekustamā īpašuma, intelektuālā īpašuma, ieguldījuma zelta, virtuālās valūtas u.c. aktīvu atsavināšanas),

6) ienākumi no kapitāla, kas nav kapitāla pieaugums (t.i., procentu ienākums, ienākums no mūža pensijas apdrošināšanas līgumiem, ienākums no privātajos pensiju fondos veikto iemaksu ieguldīšanas, ienākums no finanšu instrumentu individuālās pārvaldīšanas, ienākums no ieguldījumu kontiem u.c.);

7) dividendes un nosacītās dividendes (arī tad, ja par tām Latvijā vai ārvalstīs būs samaksāts UIN uzņēmuma līmenī no peļņas daļas);

😎 likvidācijas kvotas (arī tad, ja par tām Latvijā būs samaksāts UIN vai ārvalstīs samaksāts UIN vai ieturēts IIN vai tam pielīdzināms nodoklis).
Piemēram, ja Jūs 2025.gadā saņemsiet:

1) dividendes 50 000 euro (par kurām būs samaksāta UIN efektīvā likme 25%);
2) algu – 50 000 euro (par kuru būs jau samaksāts 25,5% IIN un VSAOI);
3) kapitāla pieaugumu 105 000 euro par sev piederošā nekustamā īpašuma atsavināšanu (par ko arī jau būsiet nomaksājis 25,5% IIN)

deklarējot gada ienākumus, Jums papildus būs jāsamaksā vēl 3% no ienākuma daļas, kas pārsniegs kopējo gada ienākuma summu – 200 000 euro apmērā. Šajā piemērā tie būs 5000 euro x 3% = 150 euro.

Lai nodrošinātu VID ar nepieciešamo informāciju papildlikmes piemērošanai, tad likumā noteiktais deklarēšanas atvieglojums (saskaņā ar kuru var nedeklarēt ar IIN neapliekamo ienākumu apmēru, ja tas nepārsniedz 10 000 euro) turpmāk NEBŪS ATTIECINĀMS uz ar IIN neapliekamiem ienākumiem:

1) dividendēm un dividendēm pielīdzināmiem ienākumiem, nosacītām dividendēm; un

2) likvidācijas kvotām.

Šos ienākuma veidus turpmāk BŪS JĀDEKLARĒ arī tad, ja par dividendēm (vai likvidācijas kvotu) Latvijā vai ārvalstīs ir samaksāts UIN uzņēmuma līmenī (vai no likvidācijas kvotas ārvalstīs ieturēts IIN) un dividenžu kopsumma (likvidācijas kvotas) taksācijas gadā nepārsniedz 10 000 euro.

Nākošajos rakstos parunāsim par grozījumiem, kas skar ienākumus no kapitāla, tai skaitā kapitāla pieauguma, algas nodokļus un par citiem grozījumiem.
 
Jūsu Alisa
 

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]