ADVOKĀTA PADOMI

PLĀNO PAPILDINĀT GADĪJUMUS, KAD IR JĀUZSKATA, KA NODOKĻU PARĀDA NAV

Pirms sākat priecāties, sākšu ar to, kas ir nodokļa parāds un kad informāciju par tādu publicē (vai tieši otrādi – nepublicē). Uzreiz pabrīdinu, ka zemāk rakstītais attiecās uz visiem nodokļu maksātājiem – kā fiziskām, tā juridiskām personām, tāpēc, lai uzruna “Jūs” Jūs nemulsina.

KAD TIEK UZSKATĪTS, KA JUMS IR NODOKĻA PARĀDS?

Tiek uzskatīts, ka Jums ir nodokļu parāds, ja:

1) Jūs neiesniedzāt nodokļu deklarācijas ilgāk par 15 dienām pēc likumā noteiktā termiņa UN šī informācija ir publicēta VID mājaslapā;
vai

2) Jums ir nodokļu parāds, kura summa atsevišķi vai kopā pārsniedz 150 euro, IZŅEMOT ja maksāšanas termiņš ir pagarināts, sadalīts termiņos, atlikts vai atkārtoti sadalīts termiņos.
Pašlaik likums neparedz citus izņēmumus, tādēļ tiek uzskatīts, ka Jums IR nodokļu parāds arī tad, ja nodokļa parāda summa pārsniedz 150 euro, bet Jūs esat noslēdzis ar VID vienošanās līgumu (par to, ka Jūs piekrītat VID uzrēķinam un neapstrīdēsiet to, bet VID Jums “piedod” visu vai daļu soda naudas un nokavējuma naudas);

Tāpat tiek uzskatīts, ka Jums IR nodokļa parāds, ja Jūs vienojāties ar VID par atkārtotu samaksas termiņa pagarinājumu nodokļu parādam, kura samaksas termiņš vienreiz jau bija pagarināts, taču NEPĀRVARAMAS VARAS radīto apstākļu izraisītajām sekām ir ilgstoša nelabvēlīga iedarbība uz Jūsu saimniecisko darbību un tas ietekmē (vai var ietekmēt) jau iepriekš piešķirtā samaksas “grafika” izpildi. Tiesības prasīt šādu atkārtotu “grafiku” nav atkarīgas no tā, cik % no parāda jau ir nomaksāti (t.i., vai nomaksātā summa sasniedz/ pārsniedz 80%). Šī kārtība vairāk attiecās uz tiem, kas ir Covid-19 krīzes vai citas nepārvaramas varas skartie, kuri joprojām cieš no krīzes sekām.

KAD INFORMĀCIJU PAR PARĀDU PUBLICĒ VID MĀJAS LAPĀ?

Vispārīgā gadījumā informācija par nodokļu parādu (t.i., kas pārsniedz 150 euro) tiek publicēta VID mājas lapā, IZŅEMOT, ja maksāšanas termiņš ir pagarināts, sadalīts termiņos, atlikts vai atkārtoti sadalīts termiņos. Tas šķiet loģiski, jo kāpēc publicēt ziņas par nodokļa parādu, ja NAV IESTĀJIES tā samaksas termiņš (proti, samaksa tika sadalīta vairākos termiņos vai atlikta). Attiecīgi – nodokļa parāda nav.

Šāda kārtība gan neattiecās uz gadījumiem, kad nodokļu samaksas termiņš jau IR IESTĀJIES un VID uzsāka nodokļu parāda piespiedu piedziņas pasākumus. Arī tad, ja nodokļu maksātājs ir vērsies VID ar iesniegumu par nodokļu parāda labprātīgu izpildi un lūgumu sadalīt kavēto nodokļu maksājumus uz laiku līdz trim gadiem, VID piešķirtais “grafiks” neko nemaina. Informācija par nodokļa parādu tik un tā TIKS PUBLICĒTA VID mājas lapā.

Interesanti, ka neskatoties uz to, ka šobrīd tiek uzskatīts, ka nodokļa maksātājam IR nodokļu parāds arī tad, ja tas ir noslēdzis vienošanās līgumu ar VID, informācija par nodokļu parādu NETIEK PUBLICĒTA VID mājas lapā.

Arī informācija par atkārtoti piešķirto grafiku tiem, kas cieš no Civid 19 krīzes vai citas nepārvaramas varas izraisītām sekām, NETIEK PUBLICĒTA VID mājas lapā.

Šķiet šo likuma pretrunu nu ir pamanījušas arī iestādes. Tādēļ jau tuvākajā nākotnē tiek plānots to labot, nosakot, ka nodokļa parāda NAV, ja nodokļa parāda summas (kas pārsniedz 150 euro) maksāšanas termiņš ir ne tikai pagarināts, sadalīts termiņos, atlikts vai atkārtoti sadalīts termiņos, bet arī tad, ja

1) ir noslēgts vienošanās līgums ar VID; vai

2) piešķirts atkārtots samaksas termiņa pagarinājums krīzes vai citas nepārvaramas varas skartajiem.

Domāju, ka tie, kas piedalās publiskajos iepirkumos var nedaudz atviegloti uzelpot, jo šāda šķietami nebūtiska pretruna likumā var būt par iemeslu tam, ka Jūs “izsviež” no publiskā iepirkuma, jo pēc likuma Jums IR nodokļu parāds.

Tomēr tie nav vienīgie grozījumi, kas mūs visus gaida… Būs vēl, par ko tad paturpināsim nākošajā reizē.

Jūsu Alisa

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]