ADVOKĀTA PADOMI

PASLUDINĀT VISUS PAR “APLOKŠŅU ALGU” MAKSĀTĀJIEM!

Vai Jūs zinājāt, ka Latvijā 2021.gadā vidēji 10,7% no darbiniekiem strādāja bez līguma, bet 23,8% saņēma algu aploksnē?

Vienlaicīgi “pie rokas pieķerto” aplokšņu algu maksātāju ir salīdzinoši nedaudz, jo pierādīt to izmaksu vai nelegālo nodarbinātību nav tik vienkārši. Pārsvarā tas izdodas, ja kāds neapmierinātais darbinieks, konkurents vai kaimiņš nolemj par šo faktu paziņot atbildīgajām iestādēm. Ir bijuši gadījumi, kad par “dubulto grāmatvedību” un “aplokšņu algām” iestādes uzzina pilnīgi nejauši…Atnāk ar kādu pārbaudi, un pamana uz plaukta košu mapi ar tikpat košu un daiļrunīgu nosaukumu “aplokšņu algas”! 😊 😊😊

Šobrīd pieķertajiem “aplokšņu algu” maksātājiem draud soda nauda trīskāršā IIN + VSAOI apmērā, kas bieži vien ir nepanesams finanšu slogs un kā rezultātā – arī maksātnespēja. Lai pasargātu uzņēmējus no tik drastiskām soda naudām, VID jau  kādu laiku pie “aplokšņu algu” maksātājiem (vismaz tā viņi uzskata) nāk ar tematisko pārbaudi, nevis auditu, jo tas ļauj uzņēmējam samaksāt papildu nodokļus bez soda naudām.

Šāda kārtība tiks saglabāta arī turpmāk, ieviešot jaunu kontroles veidu – nodokļu kontrole (par ko esmu rakstījusi iepriekš).

Proti, no 2023.gada VID vairāk neskraidīs nevienam pakaļ. Paskatīsies statistiku, vai Jūsu darbinieku alga atbilst “vīdējai temperatūrai” nozarē/profesijā. Ja darbinieku algas (t.i. darba samaksa, stundas tarifa likme vai darbinieka nostrādāto darba stundu skaits) būs mazāka par 80 % no vidējās algas nozarē/profesijā, tad VID Jums nosūtīs paziņojumu ar uz aprēķina pamata aprēķinātām IIN + VSAOI + nokavējuma naudām.

Jūs būsiet nostādīts izvēles priekšā:

   1)  Ja samaksāsiet paziņojumā norādītās summas (IIN + VSAOI + nokavējuma naudas) vai spēsiet pamatot, kāpēc darbinieks saņem mazāk nekā to paredz “vidējā temperatūra” nozarē/profesijā, tad viss beigsies bez soda naudām;

   2)  Ja nespēsiet pamatot un arī nesamaksāsiet paziņojumā norādītās summas, VID turpinās veikt nodokļu kontroli, kas ļoti ticami beigsies ar nodokļa rēķinu. Ja vienosities ar VID pirms nodokļa rēķina, tad VID Jums atcels 85 % no nokavējuma naudas, un tiksiet sveikā bez soda naudām. Izskatās, ka nesteigties ar maksāšanu (un “aplokšņu algu” maksātāja statusa piešķiršanu no VID puses) ir izdevīgāk! 😊 Vismaz tā tas šobrīd izriet no likumprojekta.

   3) Ja viss aizies tik tālu, ka VID izrakstīs nodokļa rēķinu, tad klāt pie IIN + VSAOI un nokavējuma naudām, Jums piemēros arī soda naudas.

Bet ir arī labā ziņa – no 2023.gada soda nauda trīskāršā apmērā tiek samazināta un noteikta 100% apmērā. Tiesa gan, nekāda soda individualizācija nav paredzēta, tādēļ, ja Jūs saviem darbiniekiem izmaksāto algu (pilnībā) nedeklarējat, tad nevienam īsti neinteresēs, kādu iemeslu dēļ Jūs to darāt.

BURKĀNS UN PĀTAGA

Sākumā šo blogu iecerēju, lai paziņotu, ka no nākošā gada tiek plānots samazināt soda naudas. Urā! Urā! Cik labas ziņas, jo soda naudām ir jābūt samērīgām! Taču brīdī, kad apskatījos VID mājaslapā publicēto statistiku par vidējo algu un stundas tarifa likmi katrā no profesijām… man pavērās pavisam cita aina.

Tik iedomājieties! 2021.gadā “konsultē vispirms” ietvaros VID ziņu par nepieciešamību palielināt algu saņēma tikai 26 uzņēmumi; varbūt vēl daži tika noauditēti. Grozījumiem stājoties spēkā šī brīža redakcijā vēstules ar “lūgumu” darbiniekiem palielināt algas un samaksāt papildu nodokli saņems vairāk kā 30 000 prezumēto “aplokšņu algu” maksātāju, kuri neiekļaujas kopējā statistikā (vismaz tāds cipars tika nosaukts TV ziņās. Atvainojos, ja neesmu precīza).

Pats trakākais, ka kopā tiks “samalti” kā aplokšņu algu maksātāji, tā arī godīgie uzņēmēji, kas visu godīgi maksā un deklarē. Turklāt, es nestādos priekšā, kā darba devējam aprēķināt darbiniekam maksājamo algu, ja statistika tiek publicēta pa mēnešiem un tā katrreiz mainās? Arī  šī brīža statistikā neredzu iedalījumu pa reģioniem, vai iedalījumu – mazs, vidējs, liels uzņēmums.

Arvien vairāk sāku domāt par to, ka likumprojektā ir zināmas problēmas ar atbilstību Satversmei, un ļoti ticami kāds no (uz statistikas pamata) pasludinātajiem “aplokšņu algu” maksātājiem vēlēsies apstrīdēt minētās tiesību normas Satversmes tiesā.

PIEMĒRS AR PROFESIJU “BŪVNIEKS”

Apskatīsimies piemēru ar profesiju  “būvnieks” (profesija kods 711102) par 2022. un 2021.gadu. Zemāk tabulas ar VID publicētajiem datiem par vidēji nostrādātajām stundām profesijā “būvnieks” un stundas tarifa likmi, tai skaitā, kas atbilst  80% no vidējās stundas tarifa likmes valstī šajā profesijā.

2022. gada attiecīgais mēnesis Vidējais darba stundu skaits mēnesī vienai darba vietai Vidējā stundas tarifa likme, EUR 80% no vidējās stundas tarifa likmes valstī, EUR Darba vietu , kurās vidējā stundas tarifa likme ir mazāka par 80% no vidējās stundas tarifa likmes valstī, īpatsvars, %
janvāris
121
7,22
5,78
38%
februāris
118
7,21
5,77
41%
marts
137
7,02
5,61
38%
aprīlis
121
7,61
6,09
43%
maijs
133
7,20
5,76
38%
jūnijs
126
7,48
5,98
40%
julijs
131
7,36
5,89
40%
augusts
138
7,33
5,87
40%
2021.gada attiecīgais mēnesis Vidējais darba stundu skaits mēnesī vienai darba vietai Vidējā stundas tarifa likme, EUR 80% no vidējās stundas tarifa likmes valstī, EUR Darba vietu , kurās vidējā stundas tarifa likme ir mazāka par 80% no vidējās stundas tarifa likmes valstī, īpatsvars, %
janvāris
112
6,96
5,56
45%
februāris
115
6,99
5,59
46%
marts
131
6,59
5,27
45%
aprīlis
119
6,91
5,53
44%
maijs
119
6,99
5,60
45%
jūnijs
119
7,21
5,77
47%
julijs
131
6,97
5,57
47%
augusts
130
6,99
5,59
43%

Secinājumi ir sekojoši. 

Valstī ir noteikta minimālā alga 500 EUR mēnesī, bet minimālā stundas tarifa likme – nepārsniedz 3,13 EUR.

Būvniecības nozarē noslēgtā ģenerālvienošanās paredz būvniecībā nodarbinātajiem minimālo mēneša algu normālā darba laika ietvaros –  780 EUR mēnesī, bet minimālo stundas tarifa likmi –  4,67 EUR.

Kā tas izriet no minētā, tad ģenerālvienošanās paredzētā minimālā alga un stundas tarifa likme jau ir lielāka nekā valstī noteiktā minimālā alga  šogad un konceptuāli atbalstītā – 620 EUR – nākošgad.

Vienlaicīgi VID statistika rāda, ka vairāki tūkstoši uzņēmumi, kuri ievēro ģenerālvienošanos  un nodarbina darbinieku profesijā “būvnieks” jau šobrīd VID acīs ir “aplokšņu algu” maksātāji, jo vidējā stundas tarifa likme:

   1)  2021.gada janvārī – augustā bija 6,59 EUR – 7,21 EUR (secīgi 80% =   5,27 EUR – 5,77 EUR);

   2)  2022.gada janvārī – augustā bija 7,02 EUR – 7,61 EUR (secīgi 80% =  5,61 EUR – 6,09 EUR).

Minētā statistika liek uzdoties ar jautājumu, kāda jēga tad ir no minimālās algas noteikšanas valstī un noslēgtajām ģenerālvienošanās nozarē, ja visu noteiks statistika?

LĪDZĪGA AINA ARĪ CITĀS PROFESIJĀS

Neesmu būvnieks, tādēļ grūti spriest, vai alga atšķiras no teiksim darba stāža un pieredzes. Zinu tik, ka būvnieki sūdzas par darba spēka trūkumu. Tādēļ ne retums darbā tiek pieņemti arī “iemest” mīlētāji, kuri bieži neierodas darbā, jo župo (kā rezultātā tiek ietekmēta arī statistika par vidējo algu). Tādiem darbiniekiem būvnieks maksā ģenerālvienošanās paredzēto minimumu, bet VID nav ar to mierā. Stāda administratīvo pārkāpumu protokolus, liek maksāt papildu nodokļus un dod mājienus, ka algas jāpalielina.

Līdzīga aina paveras arī ar citām profesijām, kas liek domāt, ka par “aplokšņu algu” maksātājiem drīz vien tiks pasludināts teju katrs. Piemēram, man vairāk saprotama profesija “jurista palīgs”. No savas pieredzes zinu, ka ir atšķirība, vai algot juridiskās fakultātes 1.kursa studentu vai 4.kursa studentu. Tomēr šķiet, ka turpmāk nevienu tas vairs neinteresēs…Katru gadu darba devēji būs spiesti palielināt algas.

Mjāa…

Atgādinu, ka šobrīd tas vēl ir likumprojekts (un viss vēl var mainīties līdzīgi kā tas notika 2 gadus atpakaļ, kad masu mēdijos saceltā “vētra” par plānotajiem grozījumiem, ar kuriem pašnodarbinātajiem nāktos maksāt minimālo VSAOI arī no “0” ienākumiem, mainīja notikumu gaitu).

Cīņa ar “aplokšņu algām” ir svarīga visas sabiedrības labklājības labad. Tomēr, ja redzat, ka minētie grozījumi Jūs ietekmēs, bet neuzskatāt sevi par “aplokšņu algu” maksātāju, jo visu godīgi maksājat un deklarējat, dalieties ar savām domām un situācijas redzējumu.

Jūsu Alisa

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]