ADVOKĀTA PADOMI

PAR ZIEDOJUMIEM VAIRS NEPIEŠĶIRS NODOKĻU ATVIEGLOJUMUS?

Turpinām gatavoties jaunā gada izaicinājumiem un pārsteigumiem, kuri šobrīd tiek gatavoti Ministru kabineta kuluāros. Pagājušo rakstu veltīju grozījumiem UIN likumā, ar kuriem PLĀNOTS nevalstiskās organizācijas (t.i., biedrības un nodibinājumus) padarīt par UIN maksātājiem. Taču tie nav vienīgie plānotie grozījumi, kuri ietekmēs biedrību darbu. Ir vēl…

DIVU PAKĀPJU SABIEDRISKĀ LABUMA ORGANIZĀCIJAS

Ideja par nepieciešamību ieviest divu pakāpju sabiedriskā labuma organizācijas (SLO) radās jau kādu laiku atpakaļ, taču izstrādātie grozījumi teju gadu stāvēja bez jebkādas virzības. Tagad, strādājot pie grozījumiem UIN likumā, arī grozījumi SLO statusa piešķiršanā kļuva atkal aktuāli, jo tiek plānots nepiemērot UIN (un IIN) atbrīvojumu atsevišķu SLO ziedotājiem.

Jā, jā! Ar Jūsu redzi viss ir kārtībā! Tiek plānots nepiemērot UIN (un IIN) atbrīvojumus ziedotājiem! Taču par visu pēc kārtas… Sāksim ar to, kas ir sabiedriskā labuma organizācijas (SLO).

SLO ir:

1. biedrības un nodibinājumi, kuru statūtos, satversmē vai nolikumā norādītais mērķis ir sabiedriskā labuma darbība, vai

2. reliģiskās organizācijas, kuras veic sabiedriskā labuma darbību,

ja šīm biedrībām, nodibinājumiem un reliģiskām organizācijām:

1. ir piešķirts SLO statuss

2. un, ja tās izlieto savus ienākumus darbībām, kurām nav komerciāla rakstura un kuras vērstas uz sabiedriskā labuma darbības nodrošināšanu.

Bieži vien SLO status tiek piešķirts organizācijām, kurām nav pieredzes un tā ir tikko dibināta. Piešķirot SLO statusu šādai organizācijai, tai tiek dots zināms “uzticības kredīts”, paļaujoties uz tās statūtos norādītajiem mērķiem un to, ka tā veiks plānoto darbību, kas norādīta darbības plāna veidlapā. Taču realitātē ne reti tiek konstatēts, ka SLO darbojas nevis sabiedriskā labuma mērķa sasniegšanai, bet gan biedru grupas interešu nodrošināšanai vai nodokļu optimizēšanai, gūstot personisko labumu. ☹ Papildus pastāv dažāda izpratne par to, kad un cik daudz SLO drīkst nodarboties ar saimniecisko darbību.

Lai labotu esošo situāciju, plāno ieviest divu pakāpju SLO. Proti biedrības, nodibinājumi vai reliģiskas organizācijas, kuras vēlēsies saņemt SLO statusu (un secīgi, atbilstoši plānotajiem grozījumiem UIN likumā, par kuriem stāstīju iepriekš – nemaksāt UIN) būs iespēja izvēlēties vienu no šādām SLO pakāpēm:

1) pirmās pakāpes SLO (jeb SLO 1)

2) vai otrās pakāpes SLO (jeb SLO 2).

Lai pretendētu uz SLO 1 statusu, biedrībai vai nodibinājumam būs jāpierāda, ka tai ir izpratne par sabiedriskā labuma jomu un tās darbība būs orientēta uz saprotamiem UN MĒRĀMIEM rezultātiem. Proti, ir sniegts sabiedriskais labums konkrētai personai, objektam vai teritorijai, kas ir mērāms kā sabiedriskā labuma guvēju skaits.

Savukārt, lai pretendētu uz SLO 2 statusu, biedrībai vai nodibinājumam būs jādarbojas sabiedriskā labuma jomā ne mazāk kā 2 gadus un tās darbības rezultātiem ir jābūt saprotamiem UN MĒRĀMIEM, proti, būs jāpierāda, ka ir sniegts sabiedriskais labums konkrētai personai, objektam vai teritorijai, kas ir mērāms kā sabiedriskā labuma guvēju skaits.

Runājot par MĒRĀMIEM rezultātiem, izskatās, ka nekāda māžošanās vairs nebūs! Tiek plānots ieviest nosacījumu, ka SLO, kuras veiktās saimnieciskās darbības ieņēmumi no kopējiem SLO ieņēmumiem pārskata gadā veidos vairāk nekā 50%, trīs gadu periodā būs jāizpilda vismaz 80% no izvirzītajiem uzdevumiem, kas norādīti gada pārskata Vadības ziņojumā, un turpmākās darbības plāniem un paveiktajiem darbiem būs jābūt norādītiem vienībās (ciparos), kas ir mērāmas (saskaitāmi).

Ja SLO, kuras saimnieciskās darbības ieņēmumi no kopējiem SLO ieņēmumiem pārskata gadā veidos vairāk nekā 50%, minēto 3 gadu laikā nesasniegt 80% no izvirzītajiem uzdevumiem, tad VID, pamatojoties uz komisijas motivētu atzinumu, atņems SLO statusu… Tas savukārt nozīmēs ko???? Pareizi (!!!) – pienākumu samaksāt UIN! Tie, kas palaida garām, lasiet iepriekšējo rakstu (saiti meklē komentāros).

ZIEDOJUMUS NEATBRĪVOS NO UIN UN IIN

Iedalījumam divu pakāpju SLO, ir arī budžeta ieņēmumu papildināšanas funkcija. Proti, šobrīd UIN maksātājs, kas ziedo SLO ir tiesīgs pārskata gadā izvēlēties kādu vienu no sekošajiem atvieglojumiem:

1) neiekļaut taksācijas perioda ar UIN apliekamajā bāzē ziedoto summu, bet ne vairāk kā 5% apmērā no iepriekšējā pārskata gada peļņas pēc aprēķinātajiem nodokļiem;
2) neiekļaut taksācijas perioda ar UIN apliekamajā bāzē ziedoto summu, bet ne vairāk kā 2% no iepriekšējā pārskata gadā kopējās darba ņēmējiem aprēķinātās bruto darba samaksas, no kuras samaksāti VSAOI;

3) samazināt taksācijas periodā par pārskata gadā aprēķinātajām dividendēm aprēķināto UIN par 85 % no ziedotās summas, bet nepārsniedzot 30 % no aprēķinātās UIN summas par aprēķinātajām dividendēm.

Savukārt turpmāk plāno, ka minētos atvieglojumus UIN maksātāji drīkstēs tikai tad, ja ziedojums būs veikts SLO 2 statusu ieguvušajai biedrībai, nodibinājumam vai reliģiskajai organizācijai.
Arī fiziskās personas (jeb IIN maksātāji) pirms ienākuma aplikšanas ar nodokli no gada apliekamo ienākumu apjoma varēs atskaitīt summas, kas ziedojuma vai dāvinājuma veidā nodotas SLO 2. Ja ziedojums tiks veikts SLO 1 – tad nē.

Secīgi – vai nu biedrībām un nodibinājumiem ziedos mazāk, vai nu budžetā parādīsies papildus ieņēmumi UIN un IIN veidā.

Labās ziņas ir, ka ziedot varēs ne tikai kustamas vai nekustamas mantas (tai skaitā naudu), bet gan arī PAKALPOJUMUS (piemēram, transporta pakalpojumu. Šādā gadījumā būs jānoslēdz rakstveida līgumu, kurā jānorāda ziedotā pakalpojuma vērtība naudas izteiksmē, pamatojoties uz ziedojamā pakalpojuma pašizmaksas aprēķinu).

Atgādināšu, ka šobrīd runājam par likumprojektiem, kurus plāno ieviest ar 2025.gadu, bet kurus vēl ir jāpieņem Saeimā. Vai pieņems (un tieši tādā veidā)? Nezinu. Taču, lai tas nenāk kā pārsteigums Ziemassvētku naktī, sākam runāt par to jau šobrīd… Rūpīgi sekošu notikumiem un pēc iespējas informēšu par to, ar ko tas viss beidzās un ko mums mirstīgajiem nesīs 2025.gads.

Nākošajā blogā jau par plānotiem grozījumiem PVN likumā…

Jūsu Alisa

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]