ADVOKĀTA PADOMI

PAR TO, KĀ NUMURA ZĪME IZGĀZA SHĒMU AR LUKSUS AUTOMAŠĪNU

Latvijā jau vairākus gadus pastāv kārtība, ka automobilis, kura vērtība bez PVN pārsniedz 50 000 EUR tiek uzskatīts par reprezentatīvo automobili. To iegādājoties, uzņēmums nevar nedz atskaitīt samaksāto PVN, nedz norakstīt saimnieciskās darbības izmaksās tā iegādes vērtību un ikdienas uzturēšanas izdevumus.

Ja Jūs to nezinājāt, tad jebkurš auto tirgotājs Jums spēs par to pastāstīt labāk nekā nodokļu konsultanti, jo tieši šīs kārtības dēļ auto tirgotāji ir spiesti tirgot “premium klases” automobiļus par cenu, kas ir būtiski zemāka nekā citviet Eiropā.

Jāteic gan, ka inflācijas dēļ automobiļu cenas ir būtiski izaugušas, kā dēļ nu jau arī “pieticīgās klases” jauns autiņš var tikt kvalificēts par “reprezentatīvo automobili”.

Skaidrs, ka pirkt dārgu autiņu bez tiesībām atskaitīt PVN un norakstīt saimnieciskās darbības izmaksās tā iegādes vērtību un ikdienas uzturēšanas izdevumus, nav vairs tik interesanti. Tādēļ tiek domāti dažādi varianti, kā apiet likumā noteikto ierobežojumu. Gribu gan piekodināt, ka par daudziem šādiem “variantiem” VID ir ļoti labi informēts, un ļoti veiksmīgi tos apkaro (tostarp, ar grozījumiem likumdošanā, novēršot likuma “robus”).

Man gan šķiet, ka “shēmot gribētāju” būtu krietni mazāk, ja:

   1)  Likumdevējs noteiktu adekvātāku (tirgus situācijai atbilstošāku) slieksni, jo 50 000 EUR slieksnis ir krietni par zemu šī brīža tirgus situācijā, kas tikai attālina Latviju no “zaļā kursa” mērķu sasniegšanas un vairo “shēmot gribētāju” skaitu; un

   2)  Paredzētu adekvātu laika posmu, cik ilgi automobilis var tikt uzskatīts par “reprezentatīvo automobili”. Tas ir zināms fakts, ka automobiļa vērtība krītas tiklīdz tas izbrauc no auto salona. Taču šobrīd likums ir uzrakstīts tā, ka reiz iegādāts autiņš par cenu virs 50 000 EUR  (bez PVN) tiks uzskatīts par “reprezentatīvo automobili” arī pēc 10 un 20 gadiem… līdz pat tā nodošanai metāllūžņos!

Personiski es nesaprotu, kāpēc uzņēmumam jāliedz atskaitīt PVN un norakstīt izdevumos izmaksas par degvielu, automašīnas remontu utt., arī, teiksim, pēc 2-3 gadiem, kad automobiļa vērtība ir kritusies un tā vairs neatbilst “reprezentatīvā automobiļa” vērtībai.

Taču šobrīd tāds ir likums! Ja Jūsu uzņēmums nopirka “reprezentatīvo automobili”, tad Jūs nekad (dzirdiet NEKAD!) nevarēsiet atskaitīt PVN un norakstīt saimnieciskās darbības izdevumos izmaksas, kas ir saistītas ar šā automobiļa uzturēšanu!

Izņemot, ja…reprezentatīvo auto izmantosiet:

  1) nomas pakalpojumu sniegšanai vai

  2) ar PVN apliekamo darījumu nodrošināšanai.

Auto izmantošana PVN APLIEKAMO DARĪJUMU NODROŠINĀŠANAI (izņemot nomu) nav tik interesanta un turklāt ir ļoti “čakarīga”, jo uzņēmumam ir pienākums kārtot ar saimnieciskās darbības veikšanu saistīto braucienu uzskaiti un deklarēt attiecīgo auto transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā.

Šāda “čakara” nav, ja automobili IZNOMĀT!

Šķiet, ka to ir sapratuši arī tautā, jo nevar nepamanīt pieaugošo tiesvedību skaitu par to, vai “reprezentatīvā automobiļa” noma faktiski ir notikusi vai nē.

Zemāk aplūkosim kāda uzņēmēja stāstu un to, kā nepareiza automobiļa numura izvēle “izgāza” shēmu ar dārga autiņa pirkšanu…

JURČIKA STĀSTS

Reiz dzīvoja vīrs (sauksim to par Jurčiku). 😊

Sagribēja Jurčiks nopirkt jaunu, dārgu autiņu, tik cena nav patikusi. Bez PVN cena Jurčikam patiktu krietni  labāk.

Nolēma Jurčiks vērsties pie sava drauga, uzņēmēja, lai tas palīdz viņam nopirkt autiņu bez PVN. Arī plānu izdomāja kā…

Plāns bija sekojošs:

  1. Jurčiks aizdod naudu draugam (uzņēmējam) mašīnas iegādei;
  1. Draugs (uzņēmējs) aizdod naudu savam SIA;
  2. SIA nopērk autiņu;
  3. SIA iznomā autiņu SIA 2 [bet tikai formāli]; Faktiski autiņu lieto Jurčiks.
  1. SIA atgūst no valsts samaksāto PVN.

Tikai VID šim plānam nepiekrita.. 😊

NUMURA ZĪME

Jurčikam nepietika ar to, ka viņš iegādājās autiņu bez PVN. Viņam vajadzēja arī īpaši pasūtītu “viņa” numura zīmi, kas arī tika iegādāta.

Ja reiz automobilim izvēlas specifisku (un ļoti dārgu) numuru, tad parasti personām ir kādi apsvērumi, tieši kādu un kāpēc tā izvēlas. Konkrētajā gadījumā tika iegādāts numurs (teiksim, 2508), kas pats par sevi nav ērta ciparu kombinācija. Arī pats uzņēmējs nespēja paskaidrot tieši šādas numura zīmes izvēli…. Taču tā sakrita ar Jurčīka dzimšanas dienas datumu… 😊 Ups!

Ne Jurčiks, ne viņa draugs (uzņēmējs) nerēķinājās, ka VID veiks šo darījumu rūpīgu pārbaudi… un pieprasīs informāciju ne vien CSDD par numura zīmes iegādes apstākļiem, bet arī painteresēsies auto salonā, kas faktiski automašīnu vēlējies nopirkt un kas veda to uz apkopēm utt.  Un ak vai (!) noskaidrosies, ka visi ceļi ved pie Jurčika!

Darījumiem ar reprezentatīvajiem automobiļiem VID pievērš īpašu uzmanību. Acīmredzot tādu gudrinieku kā Jurčiks netrūkst. Tādēļ viss, kas neatbilst normālai komercpraksei piesaista VID uzmanību  Arī šajā gadījumā saskatīt darījumu patieso ekonomisko būtību, VIDam nesastādīja lielas grūtības. Sākot, ar aizdevumu automašīnas iegādei (par ļoti zemiem %) un beidzot ar auto salona ierakstiem par automašīnas faktisko pircēju un lietotāju… viss norādīja uz to, ka galvenais mērķis šiem darījumiem bija  nopirkt automašīnu Jurčikam, nevis iegādāties to saimnieciskās darbības vajadzībām.

KĀPĒC STĀSTU?

Kāpēc es visu to stāstu? Tāpēc, ka šādi Jurčiku stāsti demonstrē, ka, joprojām daudzi domā, ka, lai nopirktu automobili bez PVN, pietiek “sazīmēt papīrus”. Neviens neko nepārbaudīs, bet VID ticēs uz vārda.

Šajā konkrētajā stāstā tas ieguvums, ko vēlējies iegūt Jurčiks un viņa draugs, manā skatījumā, ir mazāks, nekā izmaksas uz juridiskiem pakalpojumiem, tiesājoties ar VID. Plus, Jurčika un viņa drauga rīcībā ir saskatāmas arī noziedzīga nodarījuma pazīmes.  Lai arī vēsture klusē, vai pret viņiem tika ierosināts arī kriminālprocess, tomēr nebrīnīšos, ja ir vai būs tuvākajā nākotnē (noslēdzoties administratīvajam procesam tiesā).

Ja arī Jūs vēlaties nopirkt automobili pēc Jurčika shēmas, padomājiet, vai Jums to tiešām vajag.

Jūsu Alisa

Saistītie rakst:

STĀSTS PAR REPREZENTATĪVO AUTO – KAD KAUT KAS NOGĀJA GREIZI

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]