ADVOKĀTA PADOMI

PAR REPREZENTATĪVO AUTO VARĒS ATSKAITĪT, BET…

Kā ierasts, valdība un Saeima gada pēdējās dienās cītīgi strādā pie grozījumiem nodokļu likumos, kuri stāsies spēkā ar 1.janvāri. Lai arī konstanti izskan kritika, ka grozījumus nodokļu likumos vajadzētu pieņemt pārdomātāk, nevis gada pēdējās dienās, liedzot nodokļa maksātājiem pilnvērtīgi izprast jauno kārtību un pielāgoties tai,… tradīcijas paliek nemainīgas! 😊

2024.gada 1.janvārī spēkā stāsies grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodoklī (UIN likums), kas paredz:

1) ieviest nodokļa piemaksu kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem;

2) un ļauj reprezentatīvo automobiļu īpašniekiem atskaitīt izdevumus par šāda automobiļa ekspluatāciju (ar nosacījumiem, protams).

Šajā blogā par reprezentatīvajiem automobiļiem… 😊

LĪDZ ŠIM ESOŠĀ KĀRTĪBA

Šā gada 1.jūlijs ienāks vēsturē ar svarīgu notikumu – tika celts “reprezentatīvā automobiļa” vērtības slieksnis no 50 000 EUR uz 75 000 EUR! Uzņēmumi, kas vēlās iegādāties (vai nomāt) vieglo automobili par vērtību virs 50 000 EUR (bez PVN) tagad to var mierīgi darīt, nebaidoties, ka uz šādu pirkumu (vai nomu) attieksies PVN un UIN likumos paredzētie ierobežojumi atskaitīt priekšnodokli un attiecināt izmaksas saimnieciskās darbības izdevumos, izņemot, ja automobiļa vērtība pārsniedz 75 000 EUR (bez PVN).

Jaunais slieksnis gan attiecas tikai uz automobiļiem, kuri tika iegādāti vai nomāti, sākot ar 2023.gada 1.jūliju. Pārējiem, kas automobili iegādājās pirms šā datuma, nekas būtisks dzīvē nemainījās, izņemot to, ka (atkarībā no automobiļa jaudas) palielinājās vai samazinājās uzņēmumu vieglā transportlīdzekļa nodoklis (UVTN) … bet taču vajadzēja kaut kā kompensēt ar sliekšņa pacelšanu radīto caurumu budžetā..

Neskatoties uz būtisku progresu reprezentatīvo automobiļu jautājumā, regulējums (kas gan nav noteikts tieši, bet kas izriet no likuma), ka reiz iegādāts reprezentatīvais automobilis par tādu ir uzskatāms līdz tā mūža galam jeb visa šā automobiļa ekpluatācijas perioda laikā, palika nemainīgs. Pat 10 gadus vecs autiņš, kas nobraukts tiktāl, ka metāllūžņu pieņemšanas punkta darbinieki redz un sapņo papildināt savu metāllūžņu kolekciju ar šādu eksemplāru, ir uzskatāms par reprezentatīvo automobili ar visām no tā izrietošām sekām.

Tas nozīmē, ka līdz pat automobiļa “pēdējam dzinēja griezes momentam” uzņēmums nav tiesīgs:

1) atskaitīt priekšnodokli par šāda automobiļa iegādi un uzturēšanu (tai skaitā iegādāto degvielu, remontiem utt.),

2) bet uz visiem ar šā automobiļa iegādi un uzturēšanu saistītiem izdevumiem ir piemērojams UIN (jo tie tiek uzskatīt par tādiem, kas nav saistīt ar nodokļa maksātāja saimniecisko darbību).

Vienīgais veids, kā šo “reprezentatīvā automobiļa” lāstu var lauzt – , ja automobilis (jau ar vērtību zem minētā sliekšņa) tiek atsavināts (vai iznomāts) kādam citam.

KĀ BŪS TURPMĀK?

Nepagāja ne vairāki gadi, kad tika nolemts mainīt arī šo kārtību. Tādēļ no 2024.gada 1.janvāra spēkā stāsies grozījumi UIN likumā un PVN likumā, kas paredz, ka ierobežojumi attiecināt izmaksas uz ar saimniecisko darbību saistītos izdevumos attieksies tikai uz izmaksām, kas rodas 60 mēnešu (jeb 5 gadu) periodā no brīža, kad automobilis reģistrēts nodokļa maksātāja īpašumā vai turējumā.

Tātad, pirmos 5 gadus kopš reprezentatīvā automobiļa iegādes brīža tā ekspluatācijas izdevumiem (tsk. degviela utt.) būs jāpiemēro UIN, bet, sākot ar 61 mēnesi – vairs nē. Tāda pati kārtība darbosies arī attiecībā uz PVN. Proti, pirmos 60 mēnešus atskaitīt priekšnodokli par šāda auto iegādi, nomu un uzturēšanas izmaksām (degvielu, remontu, u.c.) nevarēs, bet ar 61 mēnesi – varēs! 😊

Man gan šķiet, ka 5 gadu periods ir pārāk ilgs, jo vairumā gadījumos automobiļa vērtība būtiski samazināsies jau pirmajos 2-3 gados, bet labāk tā nekā līdz šim!

Te gan būtiski norādīt, ka 5 gadu periods tiks skaitīts no automobiļa REĢISTRĒŠANAS brīža nodokļa maksātāja īpašumā vai turējumā, nevis, ņemot vērā automobiļa vecumu… Tādēļ minētie ierobežojumi būs attiecināmi arī uz, piemēram, 7 gadus vecu automobili ar vērtību virs 50 000 EUR vai 75 000 EUR (atkarībā no tā, kad automobilis pirkts).

Jūsu Alisa

P.S. Rīt paturpināsim skatīt grozījumus likumos, kas stāsies spēkā no 01.01.2024.

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]