ADVOKĀTA PADOMI

PAGAIDĀM VĒL MĀCĪBAS…, BET VĒLĀK IEBILST BŪS PAR VĒLU

Ziņa, kas nav saistīta ar nodokļiem, taču ir pietiekami svarīga uzņēmumiem, īpaši rūpniecības uzņēmumiem un tiem, kas nodarbojas ar preču/produktu ražošanu.

Šobrīd uzņēmumi sāk saņemt e-pastus par to, ka sakarā ar gaidāmo enerģētikas krīzi viņiem ir noteikts dabas gāzes ierobežojums 20% apmērā un diennakts patēriņš objektā nedrīkst pārsniegt xxx m3. 

Lai arī šādi e-pasti tiek izsūtīti Ekonomikas ministrijas un AS Gaso MĀCĪBU ietvaros, simulējot enerģētikas krīzi, un pašlaik reālais dabasgāzes patēriņa samazinājums NAV JĀVEIC, šāda scenārija iespējamība jau šo rudeni/ziemu ir ļoti ticama. Tādēļ svarīgi ir ne vien apstiprināt šāda e-pasta saņemšanu, bet arī rūpīgi izvērtēt, vai ar šādu dabasgāzes patēriņa ierobežojumu spēsiet turpināt ražot preces. 

Enerģētikas krīzes apstākļos, dabasgāzes patēriņu būs jāierobežo. Tas ir fakts. Tomēr pašlaik nepastāv tiesību normas, kas noteic kā tiek aprēķināts ikdienas (vidējais) dabasgāzes patēriņš uzņēmumā, kuram tad jāpiemēro ierobežojums 20%. 

Proti, ikdienas (vidēja) dabasgāzes patēriņa aprēķināšanai tiek piemēroti vispārīgie principi, kas ne visiem der. Piemēram, kādam uzņēmumam ikdienas dabasgāzes patēriņš tika aprēķināts, par pamatu ņemot vidējo patēriņu par pēdējām 10 dienām. Tā kā uzņēmuma saimnieciskā darbība ir izteikti sezonāla un šobrīd dabasgāze tika patērēta salīdzinoši maz, tad reālas situācijas gadījumā šāds dabasgāzes 20% ierobežojums var būtiski traucēt šī uzņēmuma saimniecisko darbību un spēju ražot preces noteiktajā apjomā (t.i., tad, kad sāksies sezona).

Iespējams Jums var rasties sajūta, ka pamats satraukumam pašlaik nav. Tomēr ziniet, ka pēc mācību noslēguma paredzēts apspriest arī iespējamos uzlabojumus, kas veicami normatīvajos aktos. Tāpēc ir svarīgi “runāt” tagad! 

KĀ RĪKOTIES?

Vispārīgi, no Jums pašlaik netiek prasīts nekas vairāk par to, ka Jums jāapstiprina e-pasta saņemšana. Tā kā tās ir tikai mācības un pašlaik nekāds dabasgāzes patēriņa ierobežojums nav jāveic, tad nekur skriet sūdzēties nav nepieciešams! Tas ir tikai apsveicami, ka ministrija kopā ar AS Gaso un AS Conexus Baltic Grid izspēlē šādu simulāciju, gatavojot mūs iespējamai enerģētiskai krīzei jau šo rudeni/ziemu.

Vienlaikus, saņemot šādu e-pastu no AS Gaso vai AS Conexus Baltic Grid, rūpīgi izvērtējiet, vai Jums noteiktais dabasgāzes diennakts patēriņš, ir noteikts korekti.

Ja konstatējat, ka vidēji (gadā vai kādā periodā/ sezonā) patērējat vairāk un attiecīgi 20% ierobežojums dabasgāzei būtu jāpiemēro no cita ikdienas (vidējā) patēriņa apjoma, vai rūpniecības un preču ražošanai Jums ir nepieciešams vismaz x minimālais dabasgāzes apjoms, tad būtu vairāk nekā ieteicams reaģēt uz šādu e-pastu jau šobrīd. Jūsu iebildumi var tikt ņemti vērā, izstrādājot jaunu vai uzlabojot esošo normatīvo regulējumu…, lai reālas energo- krīzes apstākļos nav jāraud vai jāaptur saimnieciskā darbība.

Ja nezināt, kam un ko ir jāraksta, tad būsim priecīgi palīdzēt šajā neparastajos un politiski sarežģītajos laikos. Atcerieties – Jūs neesat vieni! 😊

Jūsu Alisa

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]