ADVOKĀTA PADOMI

NEGAIDĪTS RISINĀJUMS, PAR KURU ZINA RETAIS..

Ko darīt, ja VID veicot tematisko pārbaudi, izdara pieņēmumu, ka Jūsu uzņēmums nodarbina darbiniekus, kuri nav deklarēti VID iesniegtajās darba devēja atskaitēs, un pieprasa šīs atskaites labot, iemaksājot valsts budžetā provizoriski aprēķinātos darba  nodokļus? Turklāt pats VID pārbaudes laikā NAV SPĒJIS IDENTIFICĒT tos darbiniekus, kurus Jūs it kā nodarbināt bez līguma… 😊 Lēmumā vien ierakstīts, ka Jūs pats zināt, kurus … 😊

Nedaudz atgādina šausmu  filmas scenāriju “Es zinu, ko Tu izdarīji pagājušo vasaru…” 😊 Vai ne? 😊

Šajā blogā nerunāsim par to, vai Jūs faktiski kādu bez līguma nodarbināt, vai nenodarbināt, un vai VID izdarītais pieņēmums ir korekts, vai tomēr nē…

Šodien par to, ko darīt, ja esat spiesti labot darba devēja atskaites, bet nevarat to izdarīt tikai tāpēc, ka Jums NAV DATU PAR DARBINIEKIEM, kas ir strādājuši objektā…Tie bija Jūsu apakšuzņēmēja darbinieki, par kuriem Jūs nezināt neko – ne vārdu, ne personas kodu, ne to, cik daudz stundu viņi ir faktiski nostrādājuši…

“Pieņemiet darbiniekus darbā, noslēdzot līgumus ar atpakaļejošu datumu” laipni paskaidro VIDā kāda dāma ar patīkamu balsi..

“Pieprasiet datus no apakšuzņēmēja!” piebalso cita VID darbiniece…

“Tas nav variants! Kāpēc man jāpieņem darbā cita uzņēmuma darbinieki un jāmaksā par tiem nodokļi?” atbild uzņēmējs.

Strupceļš…

Patiesībā ir vēl kāds variants! Ja esat spiesti (un gatavi) samaksāt to summu, kas provizoriski tika aprēķināta pārbaudes laikā kaut vai tāpēc, lai glābtu uzņēmumu un vismaz lai tiktu atcelti izpildes nodrošinājuma līdzekļi (tai skaitā tiktu atbloķēti bankas konti, utt.), tad varat lūgt VID ievadīt datus par parādu Elektroniskās deklarēšanas sistēmā…. bez darba devēju atskaišu labošanas.

Šeit gan jāpiebilst, ka šo variantu laipni piedāvāja paši VID darbinieki, redzot, ka izejas no situācijas īsti nav. Tiek prasīts izlabot deklarācijas, bet pastāv objektīvi šķēršļi to izdarīt. Ko lai iesāk? Maksātnespēja īsti nav labākais variants …. nevienam. Jauki, ka ir iespējams panākt kompromisu tā, lai vilks ir paēdis, bet kaza dzīva! 😊

Gribētos vairāk tādu pozitīvu kompromisa gadījumu (ciktāl tos var uzskatīt par pozitīviem), taču jāatceras, ka VID darbinieki ir pakļauti likumam un ne vienmēr viņiem ir plaša rīcības brīvība. Dažreiz noteiktu rīcību prasa likums…

Jūsu Alisa

P.S. Ceru, ka noderēs, ja gadīsies nokļūt līdzīgā, šķietami bezizejas stāvoklī… 😊 Varianti ir vienmēr! 😊 Noteikti runājiet ar VID darbiniekiem. Patiesībā VID strādā daudz jauku, profesionālu cilvēku, kuri gatavi uzklausīt. Ne vienmēr ir iespējams panākt kompromisu, bet mēģināt vienmēr ir vērts.

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]