ADVOKĀTA PADOMI

“NĒ!” NE VIENMĒR NOZĪMĒ “NĒ!”

Savam mazgadīgajam dēlam mācu, ka, ja meitene saka “NĒ!”, tas nozīmē “NĒ!”, nevis “varbūt” vai  “vairāk jā, nekā nē”. Savos 6 gados viņš vēl nesaprot, par ko iet runa, bet jau iegalvojis šo noteikumu.

Likteņa ironija, bet saviem klientiem mācu pavisam, ko citu! 😊 Kad pie manis atnāk klients ar “sāpi” par to, ka VID atsaka piešķirt grafiku nodokļu parāda nomaksai, es mācu, ka “NĒ!” ne vienmēr nozīmē “NĒ!”, 😊 un arī šķietami bezcerīgā situācijā ir iespējams “NĒ!” pārvērst par “JĀ!”. Tikai ir jāsaprot, kāpēc VID atsaka piešķirt grafiku, un vai novēršot trūkumus vai piedāvājot VID labāku saistību nodrošinājumu, ir iespējams situāciju vērst par labu. Jebkurā gadījumā ir nepieciešams vest dialogu ar VID.

Tas vai būs iespējams šāds dialogs arī turpmāk – tas ir labs jautājums, jo šobrīd tiek strādāts pie grozījumiem, kas paredz AUTOMATIZĒT gan nokavēto nodokļu piedziņas procesu, gan arī lēmumu pieņemšanu par nodokļu samaksas termiņu pagarināšanu (t.i., par grafiku piešķiršanu).

Ideja gan ir laba. Ja šobrīd VID apstrādā un pieņem lēmumu par grafika piešķiršanu 15 dienu laikā, tad automatizācija ļaus būtiski paātrināt šo procesu. Proti, iesnieguma apstrādāšana un lēmuma pieņemšana par grafika piešķiršanu notiks tās pašas dienas laikā. VID “robots” izanalizēs Jūsu atbilstību šāda grafika piešķiršanai – un lēmums gatavs.

Tik gandrīz apraudājos, kad ieraudzīju, ka uz 2022.gada 1.jūniju tie, kuri varētu kvalificēties “automātiskai” “grafika” piešķiršanai, ja vērstos ar iesniegumu VID bija:

   1. 364 fiziskās personas (par summu 15,01 EUR – 5 000 EUR);

   2. 302 juridiskās personas (par summu 15,01 EUR – 5 000 EUR);

   3. 10 juridiskas personas (par summu no 5 000,01 EUR līdz 10 000 EUR).

Vai tiešām mums ir viss tik slikti, jo šie skaitļi vienkārši “kliedz” par to, ka teju neviens nekvalificējas nodokļu samaksas termiņa pagarinājumam! 😭 😭 Vai tas nozīmēs, ka VID “robots” sadegs printējot visiem “ATTEIKT!”, “ATTEIKT!”, “ATTEIKT!”?  

KĀ TAS BŪS…

Sola, ka, salīdzinot arī šī brīža kārtību, nekas diži nemainīsies.

  1. Jūs tāpat kā iepriekš vērsīsieties VID ar iesniegumu par nodokļu nomaksas termiņa pagarinājuma piešķiršanu. “Mīļo, VID! Ir iestājušies grūti laiki. Vai drīkstu samaksāt nodokļu parādu pa daļām?”

   2. Ja Jūs esat tas retais “izredzētais” – Latvijas varonis ar dzelžaino disciplīnu nodokļu nomaksā – , tad VID “robots” jau tajā pašā dienā (maksimums 5 dienās) Jums nosūtīts lēmumu par “grafika” piešķiršanu, sadalot nodokļa maksājumu vienādos ikmēneša maksājumos.

   3. Savukārt, ja Jūs esat … hmmmm, kā lai to pasaka…tādi paši kā visi pārējie – VID ”robots” Jums nosūtīs lēmumu ar milzīgu “pigu” un trekni iedrukātiem vārdiem “ATTEIKT!”. Sola gan, ka lēmumā “robotiņš” iedrukās arī tās VID amatpersonas kontaktus, pie kuras vērsties, lai saņemtu skaidrojumu par VID automatizēto lēmumu.

   4. Ja pārliecināsiet VID, ka visu godīgi maksāsiet un, ka finansiālais stāvoklis Jums nemaz nav tik slikts, lai nesamaksātu atbilstoši “grafikam”, tad VID jebkurā brīdī varēs atcelt automatizēto lēmumu.

   5. Sliktākajā gadījumā – iepriekš paredzētā kārtība VID lēmuma apstrīdēšanai paliks spēkā.

Ko Jūs domājat par automatizāciju? 😊

Jūsu Alisa  

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]