ADVOKĀTA PADOMI

MAINĪSIES NOTEIKUMI REĢISTRĀCIJAI PVN MAKSĀTĀJU REĢISTRĀ! 1.DAĻA

Turpinām gatavoties 2025.gada pārsteigumiem! 😊 Šajā un nākamajos rakstos par plānotajiem grozījumiem PVN likumā, kuru būs ļoti daudz un kuri vairumā gadījumu būs saistīti ar pienākumu transponēt nacionālajos tiesību aktos ES direktīvas. Tas nozīmē, ka mēs nerunāsim par iespējamiem grozījumiem, kuri tikpat labi var “nomirt” Ministru kabineta kuluāros, bet gan par spiedošu vajadzību… Jebkurā gadījumā pie tiem vēl atgriezīsimies jau pēc tam, kad tie tiks izskatīti Saeimā.

Sāksim ar grozījumiem, kas skars pienākumu reģistrēties PVN maksātāju reģistrā.

REĢISTRĀCIJA SLIEKSNIS

Šobrīd iekšzemes PVN maksātājs ir tiesīgs nereģistrēties VID PVN maksātāju reģistrā un nemaksāt PVN, ja tā ar PVN apliekamo darījumu vērtība pēdējo 12 mēnešu laikā nepārsniedz 50 000 euro.
Lai arī reģistrācijas slieksnis paliks nemainīgs, tomēr tiks mainīta tā apmēra aprēķināšanas kārtība.
Pirmkārt, PVN reģistrācijas sliekšņa apmērs tiks aprēķināts KALENDĀRA GADA IETVAROS, nevis attiecībā uz pēdējiem 12 mēnešiem.

Otrkārt, papildus ar PVN apliekamajiem darījumiem PVN reģistrācijas sliekšņa VĒRTĪBĀ TIKS IEKĻAUTI arī sekojoši ar PVN NEAPLIEKAMI DARĪJUMI:

1) apdrošināšanas un pārapdrošināšanas pakalpojumi;

2) finanšu darījumi (kreditēšana, naudas aizdevumu piešķiršana, darījumi ar kredīta garantijām, pakalpojumi, kas attiecās uz noguldījumu un norēķinu kontiem, utt.);

3) ieguldījumu fondu, valsts fondēto pensiju shēmas ieguldījumu, slēgto un atklāto pensiju fondu, riska kapitāla fondu, utt. pārvaldes pakalpojumi;

4) NEKUSTAMĀ ĪPAŠUMA PĀRDOŠANU, izņemot nelietota nekustamā īpašuma pārdošanu un apbūves zemes pārdošanu;

5) šādus iedzīvotājiem sniegtos pakalpojumus – DZĪVOJAMO TELPU ĪRI (izņemot viesu izmitināšanas pakalpojumus viesu izmitināšanas mītnēs — viesnīcās, moteļos, viesu mājās, lauku tūrismam izmantojamās mājās, kempingos, tūristu mītnēs – šie pakalpojumi jau ir ar PVN apliekami darījumi),

6) pakalpojumi, par kuru ēkas vai būves īpašniekam pienākas maksāt atlīdzību par likumiskās zemes lietošanas tiesībām, kad ēka vai būve ir uzskatāma par patstāvīgu īpašuma objektu atbilstoši normatīvajam regulējumam civiltiesību jomā.

PVN reģistrācijas sliekšņa vērtības aprēķinā gan NEIEKĻAUS nodokļa maksātāja piegādāto pamatlīdzekļu un nemateriālo ieguldījumu vērtību, neatkarīgi no piegāžu skaita. Šobrīd pamatlīdzekļu un ieguldījumu vērtību neiekļauj sliekšņa vērtības aprēķinā, ja piegādi veic vienu reizi 12 mēnešos.

Turklāt, vairs nebūs iespējams nereģistrēties gadījumā, ja turpmāko 12 mēnešu laikā vairs nav plānots veikt ar PVN apliekamus darījums! Šī norma tiks neatgriezeniski dzēsta! No 2025.gada – tiklīdz sasniegsiet vai pārsniegsiet reģistrācijas slieksni – būs jāreģistrējas, neatkarīgi no Jūsu nākotnes plāniem!

Es pilnīgi jūtu, kā pār Jūsu muguru pārskrien šermuļi, bet uz pieres parādās auksti sviedri! Tikai mieru! Elpojiet dziļi! Ziņas par to, ka sliekšņa aprēķinā tiks ņemti vērā arī NEAPLIEKAMIE darījumi, skan briesmīgi, taču tas vēl nebūt nenozīmē, ka Jums būs jāreģistrēties PVN maksātāju reģistrā, ja pēķšņi izlemsiet pārdot savu dzīvokli…

IZŅĒMUMI

Likumprojekts paredz arī izņēmuma gadījumus, kad Jūs varēsiet nereģistrēties PVN maksātāju reģistrā arī tad, ja pārsniegsiet PVN reģistrācijas slieksni 50 000 euro – piemēram, ja Jūs iepriekšējā kalendārā gadā veicāt tikai minētos ar PVN NEAPLIEKAMOS darījumus (t.i., lietota nekustamā īpašuma pārdošanu, dzīvojamo telpu īri, vai sniedzāt apdrošināšanas pakalpojumus).

Arī tad, ja Jūsu (vai Jūsu uzņēmuma) VIENĪGAIS saimnieciskās darbības veids ir lietotu nekustamo īpašumu (teiksim dzīvokļu) pirkšana/ pārdošana – neradīs Jums (vai Jūsu uzņēmumam) pienākumu reģistrēties.

Taču šāds pienākums radīsies, ja, piemēram, iepriekšējā kalendārā gadā guvāt ienākumus 20 000 euro par nekustamā īpašuma nomu (kas ir ar PVN apliekams darījums), kā arī saimnieciskās darbības ietvaros pārdevāt vairākus lietotus nekustamos īpašumus (neapliekami darījumi) par 200 000 euro.

Patreiz likums neparedz PVN sliekšņa aprēķinā iekļaut arī ar PVN neapliekamos darījumus, tai skaitā darījumus ar nekustamo īpašumu. Tādēļ jebkādi mēģinājumi iekļaut sliekšņa aprēķinā arī šos darījumus, noteikti nebūtu uzskatāmi par tiesiskiem.

PVN MAKSĀTĀJS

Šā brīža likumprojekts protams pirmšķietami rada iespaidu, ka teju katra privātā dzīvokļa pārdošana radīs pienākumu reģistrēties PVN maksātāju reģistrā. Tomēr tam tā nav jābūt, jo šīs normas ir ciešā saistībā ar “PVN maksātāja” definīciju un izpratni, taču es neizslēdzu, ka piedzīvosim dažādas tiesību normu interpretācijas.

Proti, ir jānošķir konkrētā darījuma būtība, t.i.:

a) vai darījums ir veikts saimnieciskās darbības ietvaros
b) vai privātā darījuma ietvaros.

PVN maksātājs PVN direktīvas (un secīgi arī PVN likuma) izpratnē principā rīkojas šajā statusā tikai tad, ja viņš rīkojas savas SAIMNIECISKĀS DARBĪBAS IETVAROS. Ja runājam par darījumiem ar nekustamo īpašumu, persona ir uzskatāma par PVN maksātāju, ja tā nodod īpašumtiesības uz nekustamo īpašumu, kas tiek izmantots SAIMNIECISKAJĀ DARBĪBĀ plašā nozīmē. Savukārt, ja persona veic darījumu privātā statusā, NERĪKOJAS KĀ NODOKĻA MAKSĀTĀJS. Tādējādi PVN neattiecas uz darbību, ko persona veic privāti.

Uz to nesen norādīja arī Eiropas Savienības tiesa, kura risināja jautājumu par to, vai pašnodarbinātā persona, lauksaimnieks, kas ir reģistrēts PVN maksātājs attiecībā uz tā īstenoto saimniecisko darbību- lauksaimniecības preču pārdošanu, ir uzskatāms par PVN maksātāju arī attiecībā uz darījumu, ko viņš veica, pārdodot savu personīgo nekustamo īpašumu. Tiesa pateica, ka nē!

Tādēļ uzskatu, ka arī privātā dzīvokļa pārdošanai par vērtību virs 50 000 euro nevajadzētu radīt pienākumu reģistrēties PVN maksātāju reģistrā, un šādi (privāti) veiktie darījumi nebūtu jāiekļauj (nereģistrēta) PVN maksātāja reģistrācijas sliekšņa aprēķinā.

Taču tas vēl nav viss par reģistrācijas slieksni… Es taču brīdināju, ka grozījumu būs daudz. Paturpināsim jau rīt.

Jūsu Alisa

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]