ADVOKĀTA PADOMI

JAUNĀS SANKCIJAS “PIEGRIEŽ SKĀBEKLI” AUTOPĀRVADĀJUMIEM

Nu jau rit otrā nedēļa kopš spēkā stājās Eiropas Savienības 11. sankciju pakete. Šoreiz uzsvars tika likts uz “skābekļa piegriešanu” dažādām sankciju apiešanas shēmām. Zem sitiena pakļuva arī kravu autotransporta pārvadājumu nozare.

Nevienam nav noslēpums, ka jebkuram Krievijā reģistrētam autotransporta uzņēmumam jau sen ir liegts veikt kravu autopārvadājumus Eiropas Savienības teritorijā, taču līdz šim minētais aizliegums neattiecās uz Krievijā reģistrētām piekabēm.

Tādēļ uz Latvijas/ Krievijas robežas (un ne tikai) varēja novērot interesantu rosību. Krievijā reģistrētais autotransporta uzņēmums transportēja kravu līdz Latvijas/ Krievijas robežai, kur piekabe ar kravu tika nodota tālākai pārvadāšanai ar Latvijā (vai citā ES dalībvalstī) reģistrētajiem kravas automobiļiem (vilcējiem). Jā, tas radīja zināmu neērtības, taču preču plūsmu no Krievijas tas neapturēja.

Kopš 24.jūnija spēkā stājās jauni noteikumi. Tie paredz, ka aizliegumu piemēros tādiem preču pārvadājumiem ES teritorijā, kurus veic autotransporta uzņēmumi, izmantojot Krievijā reģistrētas piekabes vai puspiekabes, tostarp arī tad, ja minēto piekabju vai puspiekabju vilcēji ir kravas automobiļi, kas reģistrēti citās valstīs.

2023.gada 30.jūnijs bija pēdējā diena, kad minēto aizliegumu varēja nepiemērot preču pārvadājumiem, kas sākti pirms 2023. gada 24. jūnija, ar noteikumu, ka piekabe vai puspiekabe:

a) jau atradās ES teritorijā 2023. gada 24. jūnijā; vai

b) tai ir jāšķērso ES, lai atgrieztos Krievijā.

Tādēļ, kas nav paguvis atgriezties mājās, pats vainīgs.. 😊

Kravu pārvadājumus joprojām būs iespējami (arī, ja to veic Krievijā dibināts autopārvadājumu uzņēmums vai jebkurš cits autopārvadātājs ar Krievijas piekabēm/ puspiekabēm), ja kompetentās iestādes ir konstatējušas, ka šāds pārvadājums ir vajadzīgs:

a) dabasgāzes un naftas, ieskaitot naftas pārstrādes produktus, kā arī titāna, alumīnija, vara, niķeļa, pallādija un dzelzsrūdas iegādei, importam vai transportēšanai Savienībā;

b) zāļu, medicīnisko izstrādājumu, lauksaimniecības produktu un pārtikas, ieskaitot kviešus, un mēslošanas līdzekļu, kuru imports, iegāde un transportēšana ir atļauta saskaņā ar šo regulu, iegādei, importam vai transportēšanai;

c) humanitāriem mērķiem;

d) diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību darbībai Krievijā, tostarp delegāciju, vēstniecību un pārstāvniecību, vai starptautisko organizāciju darbībai Krievijā, kurām ir piešķirta imunitāte saskaņā ar starptautiskajām tiesībām; vai

e) kultūras priekšmetu, kas aizdoti oficiālas sadarbības kultūras jomā satvarā ar Krieviju, nodošanai vai eksportam uz Krieviju.

NEŽĒLĪGĀ STATISTIKA

Šobrīd joki ar sankciju apiešanu ir mazi un muita “plosās” ne pa jokam! 😊

2022.gadā Latvijas muita 3257 gadījumos liedza piemērot muitas procedūras kravām ar sankcijām pakļautām precēm, bet saistībā ar sankciju pārkāpumiem pērn VID Nodokļu un muitas policijas pārvalde uzsāka 114 kriminālprocesus.

2023. gada pirmajos piecos mēnešos muita ir aizliegusi noformēt muitas procedūras 1680 gadījumos, bet par sankciju pārkāpumiem uzsākti 56 kriminālprocesi.

Jūsu Alisa

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]