ADVOKĀTA PADOMI

ĒNU EKONOMIKAS APKAROŠANAS PLĀNS: LIKT DEKLARĒT VISU! VISU, VISU…

Gribu pabeigt ar Ēnu ekonomikas plāna apspriešanu, pastāstot par vēl kādu plānoto pasākumu, kas var skart ikvienu Latvijas iedzīvotāju (Latvijas nodokļu maksātāju).
 
Tiek lēsts, ka kādas aptaujas laikā tika noskaidrots, ka 39% Latvijas iedzīvotāju nedeklarē darījumus starp draugiem, radiniekiem vai kolēģiem. Vēl jo vairāk, šī iedzīvotāju daļa uzskata to par pieņemamu; sirds par to viņiem nesāp un naktī viņi guļ mierīgi…(nelieši! 😊)!
 
Tādēļ Ēnu ekonomikas plānā ir paredzēts veikt grozījumus normatīvajā regulējumā par vispārējo ikgadējo iedzīvotāju ienākuma deklarēšanas ieviešanu, ieviešot prasību personai ikgadējā deklarācijā UZRĀDĪT VISUS NEAPLIEKAMOS IENĀKUMUS.
 
Draugi uzdāvināja Jums naudiņu dzimšanas dienā – esiet tik labi nodeklarēt to!
 
Babuļai iedevāt naudiņu uzturam – pierakstiet blociņā, lai neaizmirstos atgādināt, cik daudz Babuļai ir jānodeklarē.
 
Pārdevi personīgo manu (teiksim, tās pašas Internetā vētru sacēlušās bērna drēbītes) – deklarē. Tas nekas, ka drēbītes maksāja štrunta 2 euro.
 
Tiem, kas šobrīd jau ķeras pie sirds vai nervu zālēm, gribu vien atgādināt elpot dziļi, jo šobrīd tas ir TIKAI PLĀNS. Tas, vai tas tiks realizēts un kādā formātā – to mēs vēl tikai piedzīvosim kaut kad tuvākajā laikā. Turēsim “roku uz pulsa”… un sekosim notikumu attīstībai. 😊
 
REGULĒJUMS ŠOBRĪD
 
Pašlaik likums noteic, ka gada ienākumu deklarācijā Jums ir jāuzrāda visi kalendāra gadā gūtie ienākumi, arī ar nodokli NEAPLIEKAMIE IENĀKUMI, ja to kopējā summa PĀRSNIEDZ 10 000 euro gadā. Ja neapliekamo ienākumu kopējā summa nepārsniedz 10 000 EUR deklarāciju var nesniegt.
 
Iepriekš šis slieksnis bija noteikts 4000 euro apmērā.
Tagad vēlas šo slieksni vispār atcelt… Vismaz es šo priekšlikumu saprotu tā, ka būs jādeklarē visu, t.i., katru centu.
 
No malas sāk izskatīties tā, it kā kādu nēsā no viena grāvja malas uz otru. 😊
 
ATBILDĪBA
 
Protams uzreiz rodas jautājums, kāda būs atbildība, ja Jūs nenodeklarēsiet dzimšanas dienā no drauga dāvanā saņemtos 50 euro?
 
Administratīvā atbildība par šādu neapliekamo ienākumu nedeklarēšanu vai nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā pašlaik (!) nav paredzēta.
 
Domāju, ka atbildību par izvairīšanos no nodokļiem šeit būtu pagrūti “pievilkt”, jo tā iestājas tad, ja tiek slēpti (vai netiek norādīti) ar nodokli APLIEKAMIE ienākumi. Mēs savukārt runājam par ar nodokli neapliekamajiem ienākumiem.
 
Runājot par neapliekamo ienākumu nedeklarēšanu pašlaik likums paredz tikai kriminālatbildību, bet arī tad, ja nepatiesas ziņas deklarācijā ir sniegtas par ienākumiem lielā apmērā (jeb 50 minimālajām algām = 31 000 euro 2023.gadā).
 
Mēs labi atceramies to gadījumu, kad miruša bērna vecāki, kas saņēma no pašvaldības naudas kompensāciju par bērna nāvi, tika saukti pie kriminālatbildības par šīs (ar nodokli neapliekamās) kompensācijas nedeklarēšanu gada ienākumu deklarācijā. ☹ Bēdīgi, bet tāds ir likums.
 
Taču, paturpinot tēmu par VISU NEAPLIEKAMO IENĀKUMU deklarēšanu, rodas loģisks un pamatots jautājums par to, vai likumā tiks ieviesta arī kāda administratīvā atbildība? Citādi šādu grozījumu ieviešana rada MILZĪGU administratīvo slogu iedzīvotājiem, bet nezinu, vai šāda regulējuma ieviešana spētu kaut ko mainīt cilvēku ieradumos un apziņā, un attiecīgi nest kādu būtisku ieguldījumu ēnu ekonomikas apkarošanā.
 
Plus jāpiekrīt Latvijas Darba devēju konfederācijas viedoklim par to, ka jau šobrīd VID rīcībā ir milzīgs informācijas apjoms, kuru VID nespēj apstrādāt.
Nodokļu maksātāju tiesību asociācijas (NMTA) ieskatā daudz lielāku efektu ēnu ekonomikas apkarošanai un nodokļu iekasēšanas uzlabošanai dotu izmaiņas likumā attiecībā uz noteiktām iedzīvotāju grupām vai ienākumu veidiem, piemēram:
1) prasība deklarēt visus ienākumus no kapitāla (arī ar IIN neapliekamos) un visus kapitāla aktīvu atsavināšanas darījumus (arī ar IIN neapliekamos un arī, ja ciesti zaudējumi);
 
2) deklarēt citās ES dalībvalstīs gūtos algotā darba ienākumus).
 
Jāpiekrīt, ka, ja kaut ko tādu ieviest, tad vismaz ar kādu jēgu. Citādi neredzu, kā to VID spēs nokontrolēt? Tērēsim daudz laika atbildot “sarakstēs ar VID”, skaidrojoties par katru euro?
 
Atceros, savu laiku bija doma iegūt datus no Rimi un citu veikalu atlaižu kartēm, lai VID redzētu, cik daudz naudas tērējat ēdienam un citām lietām… Toreiz šāds priekšlikums netika atbalstīts, jo šķita par trauku. 😊 Šķiet, ka mēs atkal strauji virzāmies tajā virzienā…., nu kad ir mazliet par traku… 😊
 
Un kā Jūs vērtējat šādu ideju?
 
Jūsu Alisa

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]