BEIDZOT NOVĒRSĪS RADĪTO “PUTRU” SAISTĪBĀ AR TIESISKĀS AIZSARDZĪBAS PROCESIEM?
Veikt saimniecisko darbību nozīmē arī uzņemties zināmu risku. Savā praksē man ne reti nākas satikt uzņēmējus, kuri nonāk finansiālās grūtībās, nespējot segt savas saistības ne pret piegādātājiem, ne pret valsti. Ir arī tādi, kurus negaidīti pārsteidz VID “laimes vēstule” ar lūgumu samaksāt budžetā papildus nodokļus.
Iemesli nespējai norēķināties ar valsti ir dažādi, taču “gals” visiem līdzīgs. Ja uzņēmums nespēj nokārtot savas saistības pret valsti (jeb samaksāt nodokļus), VID uzsāk dažādus pasākumus, kas vērsti uz nesamaksāto nodokļu atgūšanu. Viens no sliktākajiem scenārijiem – kad VID piemēro izpildes nodrošinājuma vai piespiedu piedziņas līdzekļus, “nobloķējot” uzņēmuma kontus un izsūtot rīkojumus piegādātājiem maksāt VID, nevis uzņēmumam.
Paliekot bez likvīdajiem līdzekļiem, uzņēmums ātri un droši “mirst”. Tādēļ aktuāls kļūst jautājums, ko šajā situācijā darīt?
Ir vairākas opcijas, kā rīkoties. Viena no tām – vērsties tiesā ar pieteikumu par tiesiskās aizsardzības procesa (TAP) ierosināšanu. Tas ļaus “atbloķēt” kontus vien dažu dienu laikā un atjaunot uzņēmuma maksātspēju.
Ņemot vērā, ka vien dažas dienas atpakaļ ir pieņemti grozījumi likumā, kas tieši attiecās uz nodokļu parādu piedziņas jautājumiem, ja ir ierosināts TAP, tad šodienas rakstā vairāk pieskarošos tieši šiem jautājumiem.
TURPMĀK PIEDZIŅAS PASĀKUMUS VARĒS APTURĒT VIEN UZ DAŽIEM MĒNEŠIEM?
Šobrīd likums noteic, ka nokavēto nodokļu maksājumu piedziņu neuzsāk, bet uzsākto nokavēto nodokļu maksājumu piedziņu aptur, JA STĀJIES SPĒKĀ TIESAS LĒMUMS PAR TAP IEROSINĀŠANU.
Tādējādi pēc TAP lietas ierosināšanas tiesā parādnieks veic VIENĪGI KĀRTĒJOS nodokļu maksājumus. Savukārt sakrājušos parādus tas nemaksā – līdz brīdim, kad stājas spēkā tiesas lēmums par TAP izbeigšanu.
Pēdējos gadus gan tika secināts, ka bieži vien TAP tiek ierosināts tikai un vienīgi ar mērķi saņemt saistību apturēšanu, nevis saglabāt vai atjaunot parādnieka maksātspēju. Lai mazinātu šādu gadījumu skaitu, 2023.gada martā Maksātnespējas likumā tika veikti grozījumi.
Proti, tika noteikts, ka TAP ierosināšanas sekas, tajā skaitā NODOKĻU MAKSĀJUMU PIEDZIŅAS APTURĒŠANA, turpmāk būs spēkā vien DIVUS MĒNEŠUS no TAP lietas ierosināšanas. Šo periodu ar tiesas lēmumu gan varēs pagarināt, bet tikai uz laiku līdz SEŠIEM mēnešiem no tiesas lēmuma par TAP lietas ierosināšanu, un tikai tad, JA TAM PIEKRĪT KREDITORU VAIRĀKUMS, pamatojoties uz parādnieka motivētu pieteikumu.
Turklāt grozījumi paredz, ka tiesa var lemt par minēto seku atcelšanu vēl pirms minēto termiņu (t.i. divu vai sešu mēnešu) iestāšanās, tostarp, pamatojoties uz kreditora (tai skaitā VID) pieteikumu:
1) Ja apturēšana vairs neatbilst mērķim atbalstīt TAP pasākumu plāna apspriešanu; un
2) Ja apturēšana netaisnīgi nelabvēlīgi ir ietekmējusi vai ietekmēs kreditoru.
Iedomāsimies, ka VID ir teju vienīgais (un lielākais) kreditors, un tas vairs negrib apspriest TAP plānu. Likums paredz, ka šādā gadījumā tiesa, pamatojoties uz VID motivēta pieteikumu, var atcelt TAP ierosināšanas sekas, tādējādi atjaunojot nodokļu parāda piedziņu.
TAČU ir kāda problēma! Jaunā kārtība tika ieviesta Maksātnespējas likumā, bet ne likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kas turpināja noteikt, ka nokavēto nodokļu maksājumu piedziņu VID neuzsāk, bet uzsākto nokavēto nodokļu maksājumu piedziņu aptur, JA STĀJIES SPĒKĀ TIESAS LĒMUMS PAR TAP IEROSINĀŠANU. Nekādi termiņi, atrunas par iespējām atjaunot piedziņu likums nenoteica… Tādēļ strīda gadījumā zinošs advokāts varētu iebilst pret VID mēģinājumiem atjaunot parādnieka nodokļu parādu piespiedu piedziņu 2 mēnešus pēc TAP ierosināšanas.
Nu likumdevējs ir pamanījis šo kļūdu un veicis grozījumus arī likumā “Par nodokļiem un nodevām”, pēc būtības ieliekot atsauci uz Maksātnespējas likumu.
No vienas puses to var uzskatīt par tehnisku labojumu (kas neko būtiski nemaina jau pastāvošajā kārtībā). No otras puses, paturiet prātā, ka, ja pēc TAP ierosināšanas tiesā Jūs nesāksiet kustēties, lai izstrādātu un saskaņotu ar kreditoriem TAP plānu, Jūs riskējat, ka VID būs klāt pie Jūsu durvīm jau pēc 2 (līdz 6) mēnešiem, un viss sāksies no jauna…tai skaitā, atjaunosies arī nokavējuma naudas aprēķināšana. Vienīgā labā ziņa ir, ka VID piedziņas lēmuma izpildes termiņa (3 gadu) noilgums arī atjaunosies, taču 3 gadi ir ļooooooti ilgs termņš, kā dēļ pārāk lielas cerības uz to, ka VID par Jums aizmirsīs, es neliktu..
Ja TAP plāns minētajā termiņā būs izstrādāts un apstiprināts, tad VID nebūs tiesīgs veikt nodokļu parādu piedziņu bezstrīda kārtībā visa TAP laikā. Tas gan nenozīmē, ka TAP laikā vispār neko nevajadzēs maksāt un par nodokļa parādu varēs uz kādu laiku aizmirst. Vajadzēs, bet saskaņā ar TAP plānu. Ja TAP plānu nepildīsiet, tad VID (kā kreditors) var vērsties tiesā ar pieteikumu par TAP izbeigšanu un maksātnespējas procesa ierosināšanu. Plus vēl “nogrābsiet” administratīvo sodu un papildsodu – tiesību atņemšanu ieņemt amatus komercsabiedrībās uz vairākiem gadiem.
BEIDZOT SALĀGOS TERMIŅUS
Bet ir arī kādas labas ziņas! Šobrīd likums “Par nodokļiem un nodevām” paredz, ka, ja nodokļa maksātājam TAP plāna īstenošanai vai tā grozīšanai nepieciešama VID rakstveida piekrišana, tad tas 10 dienu (!!) laikā no TAP lietas ierosināšanas, iesniedz plānu VID. Lēmumu par piekrišanu TAP plānam VID jāpieņem 21 dienas laikā. Proti, lēmumu var pieņemt ARĪ ĪSĀKĀ termiņā, bet noteikti NE GARĀKĀ…
Savukārt Maksātnespējas likums noteic, ka TAP pasākumu plānu VID jāiesniedz VIENLAIKUS AR IESNIEGŠANU CITIEM KREDITORIEM, bet TAP plāna saskaņošanai VID nosaka termiņu NE ĪSĀKU PAR 21 dienu. Proti, termiņš pilnīgi noteikti VAR BŪT ARĪ GARĀKS..
Mjāa… nu tā tie likumi tiek rakstīti! Taču nav nepieciešams vairs “lauzt šķēpus” – šis “juceklis” ar termiņiem beidzot būs sakārtots, nosakot, ka turpmāk TAP plāna saturu un saskaņošanas kārtību noteikts pēc Maksātnespējas likuma.
Novēlu, lai Jums nekad nevajadzētu piedzīvot TAP!
Jūsu Alisa
Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!
PAR AUTORI
Alisa Leškoviča
Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem.
M.: +371 29 340 444
[email protected]