PARĀDĀS PIRMIE SPRIEDUMI PAR UZŅĒMUMA NODOKĻU PARĀDU PIEDZIŅU TIEŠI NO VALDES LOCEKĻA
Jau vairākus gadus darbojas normas, kas ļauj piedzīt nodokļu parādus no juridiskas personas valdes locekļiem. Ja Jūs esat vai plānojat būt par kāda uzņēmuma valdes locekli, tad Jums der to zināt.
Proti, likums paredz, ka izpildoties VISIEM pieciem likumā paredzētajiem kritērijiem, VID var piedzīt uzņēmuma nodokļu parādus no tā valdes locekļiem, kuru “valdīšanas” laikā nodokļu parādi ir radušies. Ja īsumā, tad šie pieci kritēriji ir sekojoši:
- nodokļu parādi kopsummā pārsniedz 50 minimālās algas (jeb pašlaik tie ir – 25 000 EUR);
- juridiskai personai paziņots lēmums par nodokļu parāda piedziņu;
- pēc VID lēmumu pieņemšanas ir pazīmes, ka juridiska persona izvairās no nodokļu nomaksas vai atsavina sev piederošos aktīvus, vai arī valdes darbības vai bezdarbības rezultātā netiek veikti nodokļu maksājumi;
- ir sastādīts akts par piedziņas neiespējamību;
- nav iesniegts juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikums.
Ja godīgi, tad es ilgstošu laiku domāju, ka prasība, lai izpildās VISI minētie kritēriji pēc būtības liedz VID jebkad piedzīt nodokļu parādus no uzņēmumu valdes locekļiem. Tomēr praksē novēroju, ka valdes locekļi pieļauj vienas un tās pašas kļūdas:
- Tiklīdz ir problēmas ar VID, valdes locekļi un īpašnieki “pazūd”, bet uzņēmumu atstāj novārtā! Nekad, nekad… Dzirdiet? Nekad tā nedariet! Jūs pakļaujat sevi ne tikai kriminālatbildības riskam, bet arī riskam, ka kādu dienu uzņēmuma nodokļu parādus nāksies segt no savas kabatas!
- Pat apzinoties, ka uzņēmumam nepietiek aktīvu, lai segtu parādus (un attiecīgi apzinoties, ka uzņēmums ir maksātnespējīgs) – nesniedz maksātnespējas procesa pieteikumu tiesā;
- Sāk aktīvi atsavināt uzņēmuma mantu, aizmirstot par parāda dzēšanu arī attiecībā pret tādu kreditoru kā valsts.
Tāpēc vairs nav brīnums, ka VID tomēr izdodas piedzīt uzņēmumu nodokļu parādus arī no fiziskām personām – t.i., bijušajiem vai esošajiem valdes locekļiem. Nu jau parādās pirmie tiesas spriedumi… Tā, piemēram, tikko tiesa taisīja spriedumu par labu VID – par vairāk nekā 70 tūkstošu euro nodokļu parādu piedzīšanu no uzņēmuma valdes locekļa!
KĀ SEVI PASARGĀT?
Ja Jūs esat kāda uzņēmuma valdes loceklis, tad :
- vienmēr parūpējaties par to, lai visi grāmatvedības dokumenti ir kārtībā un tiek attiecīgi saglabāti vai tiek nodoti glabāšanā valsts arhīvos vai tml.. Par to īpaši būtu jāparūpējas, ja Jūs plānojat valdes locekļa amatu pamest. Tas var paglābt Jūs no kriminālatbildības un no pienākuma atbildēt par kāda cita pieļautām kļūdām!
- Pat, ja uzņēmuma īpašnieki “pazūd” un neliekās ne zinis par uzņēmumu un tā nodokļu parādiem, atcerieties, ka, konstatējot savu nespēju vadīt uzņēmumu tā, lai nepieļautu nodokļu parādu veidošanos, Jums ir tiesības atstāt valdes locekļa amatu, par to attiecīgi paziņojot uzņēmuma dalībniekiem. Jums nav pienākums nodrošināt amatpersonu uzņēmuma darbības vadīšanai pēc Jūsu (kā valdes locekļa) pilnvaru termiņa beigām. Jums nav jāsaņem īpašnieku atļauja, lai pamestu valdes locekļa amatu. Tik neaizmirstiet parūpēties par grāmatvedības dokumentiem un to pienācīgu saglabāšanu.
- Ja uzņēmums ir maksātnespējīgs un Jūs apzināties, ka aktīvu nepietiek, lai segtu nodokļu (vai cita veida) parādus, tad parūpējaties, lai tiek iesniegts maksātnespējas procesa pieteikums tiesā. Jūsu atrunas par to, ka īpašnieks nebija sasniedzams un tāpēc Jūs kā valdes loceklis nevarējāt pieņemt lēmumu par maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšanu tiesā – netiks ņemti vērā. Maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšanai nav nepieciešams dalībnieku lēmums par šāda pieteikuma iesniegšanu.
Atcerieties, ka maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšana – pati par sevi jau pasargās Jūs no tā, ka VID jebkad varētu atnākt pie Jums ar prasību samaksāt uzņēmuma nodokļu parādus no savas kabatas.
Tas protams, nenozīmē, ka maksātnespējas administrators nevēlēsies šos parādus no Jums piedzīt, ja būs pazīmes, ka Jūs savas “valdīšanas laikā” nerīkojāties kā krietns un rūpīgs saimnieks, bet pēc būtības Jūsu rīcība bija pie vainas šāda nodokļu parāda rašanās, bet tas jau ir mazliet cits stāsts… 😊
- Uzņēmumu aktīvu atsavināšana, pēc būtības “apdalot” kreditoru – valsti (t.i. norēķinoties ar visiem citiem kreditoriem, bet tikai ne ar valsti), dos pamatu uzskatīt, ka Jūs tādā veidā mēģināt izvairīties no nodokļu nomaksas. Ja ir nepieciešams atsavināt uzņēmuma aktīvus, tad pirms to darīt, konsultējaties ar Jūsu advokātu vai finanšu speciālistu/grāmatvedi. Mistiskas cesijas un savstarpēji ieskaiti vienmēr tiks aplūkoti ar aizdomām!
Jūsu Alisa
Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!
PAR AUTORI
Alisa Leškoviča
Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem.
M.: +371 29 340 444
[email protected]