PARŪPĒJIES PAR SAVIEM MĪĻAJIEM UN IEGŪSTI SODĀMĪBU!
Šis stāsts ir balstīts patiesajos notikumos un ir pilns absurda, par ko varētu tikai pasmieties, ja vien nebūtu tik skumji.
PAVĒSTE
Rusolingviem (tā, šķiet Latvijas valodnieki rosina saukt krievvalodīgos) ir tāds teiciens “От сумы и тюрьмы не зарекайся!”, kas tiek lietots nozīmē “Nekad nesaki “Nekad!””. Arī Laura (tā sauksim šī stāsta varoni) nekad nevarēja iedomāties, ka saņems pavēsti ierasties policijā saistībā ar aizdomām par nepatiesas informācijas sniegšanu par līdzekļu piederību un patieso labuma guvēju.
Vairākus gadus atpakaļ viņa nodibināja uzņēmumu, kurš gadu no gada veiksmīgi darbojas kā Latvijas tā arī Eiropas Savienības tirgū. Saimniecisko darbību palīdz veikt arī vīrs, ar kuru Laurai ir ne tikai kopīga saimniecība, bet arī bērni. Citiem vārdiem sakot, kopā dzīvo, strādā, audzina bērnus. Kopā tērē nopelnīto naudu.
Kā vēlāk noskaidrojās tieši atsevišķi tēriņi ģimenes vajadzībām raisīja kredītiestādē aizdomas par to, ka Laura, iespējams, nav uzņēmuma patiesā labuma guvēja, bet tāds ir viņas vīrs vai viņas mamma, kurai Laura regulāri sniedza materiālo atbalstu un citādi palīdz.
Turklāt Lauras gadījums nebija viens no tiem, kad visu naudu, ko viņa saņem no uzņēmuma saimnieciskās darbības, viņa uzreiz pārskaita vīram, mammai vai svešam onkulim. Nē! Mammai regulāri palīdz finansiāli. Vīram ieskaita naudiņu, kad ir nepieciešams lielāks kopīgs pirkums ģimenes vajadzībām..
Interesanti, kas tieši raisīja aizdomas? Vai tad, ja Laurai naudu pārskaitītu vīrs, tas liktos mazāk aizdomīgi?
Un vai tagad, kad tiesas atzīst par ģimeni arī neprecētos, mēs varam sagaidīt vairāk ierosināto kriminālprocesu, kuru ietvaros nāksies skaidroties, kurš tad ir uzņēmuma patiesais labuma guvējs…?
Kāds paziņa iesmej, ka regulāri no ieņēmumiem, kurus gūst no uzņēmuma saimnieciskās darbības (un izmaksā sev dividendēs), pārskaita naudiņu savai mammai. “He! He! Tad jau sanāk, ka mamma ir mana uzņēmuma patiesā labuma guvēja!” iesmej viņš.
Smejies vai raudi, bet nebrīnies, kad saņemsi pavēsti!
KRIMINĀLATBILDĪBA
Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likums (NILLTPFN likuma) subjektiem, kā arī tos kontrolējošām institūcijām ziņot Uzņēmumu reģistram, ja klienta izpētes gaitā noskaidrotā informācija par patieso labuma guvēju neatbilst Uzņēmumu reģistra informācijai. Uzņēmumu reģistrs secīgi informē par to tiesībsargājošās iestādes (valsts policiju), kas veic pārbaudes (ļoti bieži nu jau ierosināta kriminālprocesa ietvaros).
Vislielākie ziņotāji ir tieši kredītiestādes, kuras redz bankas kontos esošās naudas plūsmas un aktīvi ziņo Uzņēmumu reģistram, ja pamana, ka bankai iesniegtajos dokumentos norādītais patiesā labuma guvējs diezgan regulāri pārskaita būtiskas naudas summas (piemēram, no komercsabiedrības saņemtās dividendes) kādai citai personai.
Jāteic, pēdējā laikā jūtami pieaudzis ierosināto krimināllietu skaits par Krimināllikuma 195.1 pantā paredzēto noziedzīgo nodarījumu – t.i., par likumā noteikto ziņu par patieso labuma guvēju nesniegšanu vai apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu valsts institūcijai vai JURIDISKAJAI PERSONAI (tātad, jebkurai kredītiestādei, grāmatvedim, nekustamo īpašumu darījumu starpniekam utt.). Tādējādi ikvienam, kas sniedz šādas ziņas par komercsabiedrības (vai biedrības, vai fonda) patiesajiem labuma guvējiem būtu rūpīgāk jāattiecas pret to, kas tiek norādīts kā patiesā labuma guvējs.
Un tā mēs atkal nemanāmi atgriezāmies pie diskusijas par nominālajiem direktoriem un patiesajiem uzņēmumu īpašniekiem…
Iestādes dara savu darbu, un šajā sakarā tām nav ko pārmest. Atbildīgāk attiecamies pret aizpildāmiem dokumentiem un tajos norādāmo informāciju, un šādu gadījumu būs mazāk.
Tomēr, ja arī Jums gadās saņemt šādu pavēsti, ieelpojiet dziļi un zvaniet savam advokātam. Nekādas pašdarbības!
Jūsu Alisa
P.S. Sveicieni visām mammām, patiesā labuma guvējām!
Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!
PAR AUTORI
Alisa Leškoviča
Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem.
M.: +371 29 340 444
[email protected]