ADVOKĀTA PADOMI

VAI PANDORAS LĀDE ATVĒRTA? 3.DAĻA – FIZISKĀS PERSONAS

Vēl viena Pandoras lāde un manas fantāzijas limits tiks izsmelts. 😊 Par laimi tas ir pēdējais raksts no šīs sērijas. 😊

Jau tuvākajās dienās es dalīšos ar informāciju par visiem būtiskākajiem grozījumiem nodokļu likumos, kādus galīgajā lasījumā pieņēma mūsu tautas kalpi. Iedziļināšanās niansēs aizņem daudz laika. Plus, sākās “gada beigu” trakums un Ziemassvētku balles… 😊 Tādēļ lūdzu pacietību un iecietību, viss top un ir procesā… 😊

Tikmēr paturpināsim par VID vēstulēm, kas it kā tika izsūtītas 70 000 iedzīvotājiem ar aicinājumu nodeklarēt savus ienākumus. Pretējā gadījumā VID sola veikt nodokļa kontroli. Daži aicina neiespringt, jo VID nepietiks kapacitātes veikt nodokļu kontroli visiem. Pat, ja viņiem ir taisnība, galvenais jautājums ir – kurš vēlas piedalīties šajā “laimes spēlē” un būt viens no “laimīgajiem”? 😊
Atgādināšu, ka vēstules nesaņēma visi un ikviens, bet tikai tie, kuriem apgrozījums bankas kontos ir lielāks par deklarētajiem ienākumiem.

Tas ko un kā Jūs atbildēsiet uz šo vēstuli var ietekmēt Jūsu un/vai Jūsu uzņēmumu jau pavisam tuvā nākotnē, tādēļ ir vietā šo VID “akciju” salīdzināt ar “Pandoras lādes” atvēršanu.

Iepriekšējos divos rakstos mēs runājām par sekām, kas var rasties juridiskām personām. Šodien paturpināsim par sekām fiziskām personām. 😊 Ņemot vērā to, ka jau iepriekš esmu apskatījusi atsevišķus riskus, ko juridiskām personām rada fiziskās personas ieņēmumi un/vai VID sniegtie paskaidrojumi, tad atkārtoti šajā rakstā tos neapskatīšu. Saiti uz iepriekšējiem rakstiem meklē komentāros.

NEDEKLARĒTIE DĀVINĀJUMI

Ne reti tiek aizmirsts nodeklarēt dāvinājumus no laulātā vai radinieka (līdz trešajai pakāpei), ja to kopējā summa pārsniedz 10 000 euro gadā.

Nu šķiet, kam negadās? Taču der atcerēties, ka, ja šādi nedeklarēto (un ar ienākuma nodokli neapliekamo) ienākumu summa pārsniedz 50 valstī noteiktās minimālās algas (jeb 2024.gadā – 35 tūkstoši euro), tad var iestāties kriminālatbildība par izvairīšanos no deklarācijas iesniegšanas.

Noteikti atceraties to skaļo gadījumu, kad noslīkuša bērna vecāki, saņēma no pašvaldības kompensāciju (kas arī bija ar nodokli neapliekams ienākums), bet aizmirsa to nodeklarēt gada ienākumu deklarācijā. Rezultātā – pret viņiem tika ierosināta krimināllieta par izvairīšanos no deklarācijas iesniegšanas. ☹ Kā tas viss beidzās, es nezinu, taču, ļoti ticami, vecāki tika krimināli sodīti. Tādēļ nepieļaujiet šādas kļūdas!

MAKSĀJUMI DZĪVES BIEDRAM

Ja maksājumi tiek saņemti no partnera, ar kuru nav reģistrēta laulība (vai tāda tika šķirta), tad šādas summas ir neapliekamas vien 1425 euro apmērā. Pārējā daļā – saņemtās summas ir apliekamas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Izņēmums, ja ziņas par Jūsu partneri ir reģistrētas Fizisko personu reģistrā (šī opcija ir pieejama neprecētiem pāriem jau kopš šā gada vasaras).

Biežāk gan ir situācijas, ka nauda plūst pie un starp vienas ģimenes locekļiem, kuri nav oficiāli reģistrēti laulībā. Arī partnerība nav reģistrēta. Rezultātā – tiek saņemta VID “laimes vēstule” ar lūgumu no saņemtajām summām samaksāt nodokli. Ja maksājumu mērķī tika norādīts, ka nauda tika paredzēta bērniem (un ir iespējams pierādīt izlietojumu), tad šajā daļā ienākumus ar nodokli neapliks, taču biežāk – šāds mērķis maksājuma uzdevumā netiek norādīts.

NEREĢISTRĒTA SAIMNIECISKĀ DARBĪBA

Bankas kontu apgrozījums, kas pārsniedz oficiāli deklarētos ienākumus, diezgan viegli atklāj nereģistrētas saimnieciskās darbības pazīmes.
Atgādināšu, ka darbība tiek kvalificēta kā saimnieciskā darbība, ja tā atbilst vienam no šādiem kritērijiem:

1) trīs un vairāk darījumi kalendārā gada laikā; vai
2) vai pieci un vairāk darījumi 3 kalendāro gadu laikā; vai
3) ieņēmumi no darījuma pārsniedz 14 229 un vairāk euro kalendārajā gadā, izņemot ienākumus no personīgā īpašuma atsavināšanas ( ar dažiem izņēmumiem, kā peimēram, pārdošanai izgatavotas vie iegādātās lietas pārdošanas, u.c.); vai
4) darbības ekonomiskā būtība vai personas īpašumā esošo lietu apjoms norāda uz sistemātisku darbību ar mērķi gūt atlīdzību.

Tādēļ pārdevāt Jūs bērnu drēbītes vai guvāt ienākumu no dzīvokļa īres, tas viss ir redzams Jūsu kontu pārskatos.

Par nereģistrētu saimniecisko darbību ir paredzēta atbildība. Labākajā gadījumā – piedzīs nenomaksāto nodokli un nokavējuma naudu. Sliktākajā gadījumā – arī soda naudu 100% apmērā no budžetā iemaksājamās nodokļa summas. Ja nenomaksātā nodokļa summa pārsniegs 50 valstī noteiktās minimālās algas, tad var tikt arī pie kriminālsodāmības.

“SLĒPTIE KONTI”

Daudzi domā, ka, gūstot ienākumus no saimnieciskās darbības, ir iespējams izvairīties no nodokļu maksāšanas, ja maksājumi tiks veikti uz, piemēram, REVOLUT, PAYSERA, WISE… un vēl kādiem līdzīgiem kontiem. Vienlaikus bankas kontu izdrukās ir redzama naudas kustība no vai uz šiem kontiem.

Bankas kontu izdrukas mēdz atklāt arī to, ka, piemēram, darba devējs maksā algu uz vairākiem kontiem, daži no kuriem ir nereģistrēti (jeb “slēpti”). Ja ienākums ir deklarēts, tad nav tik traģiski. Ja šādi nereģistrētie konti atklāj nedeklarēto ienākumu izmaksu, tad ir švaki.

FACEBOOK REKLĀMA (UN LĪDZĪGI IZDEVUMI)

Pat, ja saimnieciskā darbība ir deklarēta, tad kontu pārskati var atklāt maksājumus Facebook vai līdzīgiem uzņēmumiem par reklāmas pakalpojumiem, kas secīgi var radīt PVN nenomaksas riskus.
Piemēram, nesen saņēmu zvanu no kādas personas, kas vairāku gadu garumā sniedz pasažieru pārvadāšanas pakalpojumus iedzīvotājiem. Tā kā apgrozījums nesasniedz PVN reģistrācijas slieksni, viņš nav reģistrējies kā PVN maksātājs, un secīgi savus pakalpojumus sniedz bez PVN. Vēloties apsveikt klientus ar 18.novembra svētkiem, viņš iegādājās Facebook reklāmu… Tas bija patiesi skaists (reklāmas) žests. Nu tagad viņam ir jāsniedz savi pakalpojumi ar PVN, par ko viņš nav priecīgs, jo cena ar PVN viņu padarīja par nekonkurētspējīgu.

Par to esmu daudz rakstījusi iepriekš (meklē rakstus Advokāta padomi lapā, kurā apkopoju visus rakstus).

CITI NEDEKLARĒTIE IENĀKUMI

Nu un visbeidzot kontu pārskats (kurā apgrozījums pārsniedz oficiāli deklarētos ienākumus) VID var ieraudzīt arī citus nedeklarētos ienākumus. Starp biežākiem – saņemtie aizdevumi, kas vienmēr raisa VID interesi, vai gadījumā nav iestājušies nosacījumi nodokļa piemērošanai par neatmaksātiem aizdevumiem.
Nu kaut kā tā…

Jūsu Alisa

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]