VAI AUGĻIEM UN DĀRZEŅIEM PVN 12% SAGLABĀSIES ARĪ TURPMĀK
Turpinām gatavoties 2025.gadam.
Šā gada 2024.gada 31.decembrī iztek termiņš PVN samazinātās likmes 12% piemērošanai svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem (tostarp mazgātiem, mizotiem, lobītiem, grieztiem un fasētiem, bet kuri nav apstrādāti termiski vai kā citādi, piemēram, saldēti, sālīti, kaltēti).
Tomēr labā ziņa ir tāda, ka ir politiskā griba samazināto PVN likmi 12% turpināt piemērot arī turpmāk, tādējādi padarot svaigos augļus, ogas un dārzeņus vairāk pieejamus iedzīvotājiem. Šā cēlā mērķa vadīti, mūsu tautas kalpi izstrādāja grozījumus PVN likumā, kuri jau sekmīgi izturēja “1.lasījumu” Saeimā, un, ļoti ticami, bez būtiskām izmaiņām izturēs arī “2.lasījumu”.
Tas nozīmē, ka mūsu dzīve ar 2025.gada 1.janvāri (vismaz ciktāl tas attiecas uz svaigiem augļiem un dārzeņiem) nemainīsies, un pēkšņs cenu kāpums nenotiks.
Jāteic gan Zemkopības ministrijai līdz 2028.gada 1.jūnijam (t.i., pēc 3 gadiem) ir jāveic pētījums un jāiesniedz Ministru kabinetam ziņojums par PVN samazinātās likmes ietekmi uz svaigu augļu, ogu un dārzeņu piegāžu cenām.
Līdzīgs pētījums bija veikts 2019.gadā, kad Latvija lēma svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem samazināt PVN likmi no 21% uz 5%. Toreiz visi cerēja, ka šāds solis novedīs pie krasa cenu samazinājuma, taču tas nenotika. Pētījums parādīja, ka Latvijā nav pietiekama konkurence, un lielākie cenu noteicēji ir divi dominējošie mazumtirgotāji – Rimi un Maxima. Lai arī cenas samazinājums notika, tas notika ļoti ilgstošā laika periodā un vien par 11,7% (krietni mazāk, nekā cerēts).
Pētījumā tika izteikts pieņēmums, ka arī šis salīdzinoši nelielais cenu samazinājums notika tāpēc, ka minētie divi dominējošie spēlētāji mazumtirdzniecības tirgū panāca slēptu vienošanos par cenu noteikšanas stratēģijām. Vienam ir augstākas cenas, bet tas izmanto psiholoģiskos paņēmienus cenu noteikšanā (cenas galvenokārt beidzās ar deviņi un pieci), bet otram bija minimāli zemākas cenas tikai tāpēc, lai parādītu, ka produkti ir lētāki. Pētījumā tiek izteikts pieņēmums, ka tieši tāpēc cenas kritums bija tik minimāls un efekts no PVN likmes samazināšanas par 16 procentpunktiem nebija tik jūtams.
Man diemžēl neizdevās atrast informāciju par PVN likmes palielināšanas (no 5% uz 12%) ietekmi uz cenām augļiem, ogām un dārzeņiem, ja tāds pētījums vispār bija veikts. Tas gan būtu interesanti uzzināt, vai cenas mainās tikai tad, ja PVN tiek palielināts, bet nemainās- kad PVN tiek samazināts?
Interesanti, pie kādiem secinājumiem Zemkopības ministrija nonāks 2028.gadā, pētot svaigu augļu, ogu un dārzeņu cenas turpmākos 3 gadus, PVN likmei paliekot nemainīgai. Vai secinājumi diži atšķirsies no iepriekš veiktā pētījuma secinājumiem?
Jūsu Alisa
Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!
PAR AUTORI
Alisa Leškoviča
Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem.
M.: +371 29 340 444
[email protected]