ADVOKĀTA PADOMI

SAŅEMTA ZAĻĀ GAISMA JAUNAM REGULĒJUMAM! PVN PIEMĒROŠANU PIELĀGOS DIGITĀLAJAM LAIKMETAM?

Eiropas Savienība turpina “bīdīt” reformas PVN noteikumu pielāgošanai digitālā laikmeta apstākļiem. Nu ir dota “zaļā gaisma” grozījumu veikšanai PVN regulējumā, kas paredz vairāku būtisku izmaiņu ieviešanu jau pavisam drīz (sākot ar 2027.gada jūliju).

ZIŅOŠANA REĀLLAIKĀ

Lai efektīvāk cīnītos ar PVN krāpšanu, kā arī mazinātu šķēršļus, ko rada nu jau novecojusī PVN darījumu deklarēšanas sistēma, līdz 2030.gadam tiks ieviesta digitalā ziņošanas sistēma. Proti, uzņēmumiem, kas nodarbojas ar pārrobežu tirdzniecību Eiropas Savienībā, būs jāsniedz informācija par veiktajiem darījumiem reāllaikā. Ja patreiz uzņēmēji darījumus Eiropas Savienībā deklarē PVN deklarācijas pielikumos, tad turpmāk VID tiks ziņots par darījumiem nevis mēneša beigās, bet gan uzreiz pēc to veikšanas, sniedzot datus par veiktajiem darījumiem digitāli īsi pēc rēķina izrakstīšanas.

Turklāt, grozījumi paredz, ka arī elektroniskie rēķini kļūst par “noklusējuma” praksi, kamēr papīra rēķini tiks pieņemti tikai atsevišķos gadījumos, ja dalībvalstis to atļaus.

Lieki teikt, ka, lai atbilstu jaunajām reāllaika PVN ziņošanas prasībām, uzņēmumiem būs jāpielāgo savas elektroniskās deklarēšanas un elektronisko rēķinu izrakstīšanas sistēmas. Turklāt, uzņēmumi saskarsies ar stingrākām datu apmaiņas prasībām ar nodokļu administrēšanas iestādēm. Lai arī administratīvais slogs var sākotnēji palielināties, ilgtermiņā ieguvumi ietvers samazinātu PVN krāpšanas iespējamību un efektīvāku nodokļu administrēšanu.

STINGRĀKI NOTEIKUMI PLATFORMĀM

Jauni PVN piemērošanas noteikumi tiks noteikti arī digitālajām platformām, kas veicina īstermiņa izmitināšanas pakalpojumu un pasažieru transporta pakalpojumu tirdzniecību. Līdzīgi kā preču piegādēs, arī platformu operatori būs atbildīgi par PVN iekasēšanu un nomaksu, ja pats pakalpojumu sniedzējs PVN par sniegtajiem pakalpojumiem neaprēķina.

Tas nozīmē, ka platformu operatoriem būtu jāizvērtē savi PVN pienākumi un jākonsultējas, lai izvairītos no negaidītām PVN saistībām. Turklāt, tiem būtu jāīsteno pasākumi, lai noteiktu lietotāju PVN statusu un iekasētu PVN, ja tas nepieciešams.

Savukārt “mazajiem” izmitināšanas un transporta pakalpojumu sniedzējiem, kas izmanto šīs platformas, būtu jārēķinās ar netiešu izmaksu pieaugumu.

ĒRTĀKA UN VIENKĀRŠĀKA REĢISTRĀCIJA

Tiks ieviesta arī vienota PVN reģistrācija visā ES. To paredzēts panākt, paplašinot jau esošo PVN vienas pieturas aģentūru (jeb OSS). Tas nozīmē, ka ar PVN apliekamām personām būs nepieciešams reģistrēties tikai vienā dalībvalstī un savas PVN saistības pildīt, izmantojot centralizētu tiešsaistes portālu.

Paplašinot OSS sistēmu, jaunie noteikumi iekļaus vairākus darījumu veidus, tostarp preču tirdzniecību (B2C) iekšējā tirgū, ja to atbalsta elektroniskas platformas.

Šīs izmaiņas radīs ievērojamu ietekmi uz uzņēmumiem, jo tie, kas pārdod tieši patērētājiem vairākās ES valstīs, varēs izvairīties no PVN reģistrācijas katrā atsevišķā jurisdikcijā. Turklāt digitālās platformas, kas atvieglo preču un pakalpojumu tirdzniecību, uzņemsies lielāku atbildību par PVN nomaksu. Tādēļ uzņēmumiem ir svarīgi izvērtēt, vai to darījumi atbilst jaunajai paplašinātai OSS sistēmai.

Detalizētāk apskatīsim jaunos grozījumus jau vēlāk (kad tie tiks publicēti aprīļa vidū).

Jūsu Alisa

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]