ADVOKĀTA PADOMI

PVN BŪS JAMAKSĀ, BET NE TĀ KĀ VISIEM?

Kādu laiku atpakaļ nopublicēju blogu “Lamatas, ko sevī nes Google un Facebook”, kurā es atgādināju par nepieciešamību reģistrēties PVN maksātāju reģistrā, ja savas saimnieciskās darbības ietvaros saņemat pakalpojumus NO CITAS DALĪBVALSTS vai no jebkuras trešās valsts vai trešās teritorijas PERSONAS, KAS NEVEIC SAIMNIECISKO DARBĪBU IEKŠZEMĒ (t.i., Latvijā).

Jau toreiz es rakstīju par to, ka vispārīgā gadījumā nodokļa maksātājs ir tiesīgs nereģistrēties VID PVN maksātāju reģistrā, ja tā veikto ar preču piegāžu un sniegto pakalpojumu kopējā vērtība iepriekšējā kalendārā gadā nav pārsniegusi 50 000 euro. Taču šis nosacījums nav piemērojams, ja nodokļa maksātājs NO CITAS DALĪBVALSTS vai no jebkuras trešās valsts vai trešās teritorijas PERSONAS, KAS NEVEIC SAIMNIECISKO DARBĪBU IEKŠZEMĒ (t.i., Latvijā), SAŅEM PAKALPOJUMUS, kuru sniegšanas vietu nosaka saskaņā ar šā likuma 19. panta pirmo daļu.

Tas nozīmē, ka, ja nodokļa maksātājs (piemēram SIA) saņem reklāmas pakalpojumus no Google Ireland Limited (kas ir reģistrēta Īrijā un neveic Latvijā saimniecisko darbību), tad minēto reklāmas pakalpojumu sniegšanas vieta ir Latvija. Secīgi, PIRMS, šādu pakalpojumu saņemšanas, Jums ir jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā. Tas secīgi arī nozīmē, ka Jums jāpiemēro PVN arī visām iekšzemē veiktajām un ar PVN apliekamajām preču piegādēm vai sniegtajiem pakalpojumiem.

Vai cits piemērs: Jūs izīrējat savu dzīvokli platformā Booking un/vai AirBnB. Arī šie uzņēmumi neveic saimniecisko darbību Latvijā (pārbaudīts!). Attiecīgi, pirms Jūs to darāt, Jums ir jāreģistrējas kā PVN maksātājam un šiem pakalpojumiem jāpiemēro PVN (un kopš reģistrēšanās brīža – arī citiem Jūsu sniegtajiem ar PVN apliekamajiem pakalpojumiem vai preču piegādēm).

Minētais raksts acīmredzot bija liels pārsteigums daudziem, jo vēl joprojām saņemu jautājumus par to kā reģistrēties, un ko darīt, ja jau sen tiek pirkti šādi pakalpojumi, bet uzņēmums (vai pati fiziska persona, kas veic saimniecisko darbību) vēl joprojām nav reģistrēts PVN maksātāju reģistrā.
Šajā sakarā gribu teikt, ka man Jums ir labas ziņas, bet ne tik labas kā gribētos.

LABĀS ZIŅAS!

Labā ziņa – likumā nu ir paredzēta ĪPAŠA KĀRTĪBA reģistrācijai PVN maksātāju reģistrā, ja Jūs vai Jūsu uzņēmums saņem minētos pakalpojumus no citas dalībvalsts vai trešās valsts (piemēram, Facebook, Google, Booking, AirBnB, citiem..).

Ne tik laba ziņa – izvairīties no reģistrācijas PVN maksātāju reģistrā vai PVN maksāšanas – nesanāks, taču šī īpašā kārtība ļaus Jums nepiemērot PVN arī citiem Jūsu sniegtajiem pakalpojumiem vai preču piegādēm!

Piemēram, Jūsu uzņēmums sniedz uzkopšanas pakalpojumus. Gada apgrozījums sasniedz vien EUR 40 000. Lai palielinātu klientu interesi par Jūsu pakalpojumiem, uzņēmuma vārdā izvietojat reklāmu Facebook un Google Atbilstoši šobrīd spēkā esošajai kārtībai, vēl PIRMS Facebook un Google reklāmas pakalpojumu saņemšanas, Jums jāreģistrē uzņēmums PVN maksātāju reģistrā. Tas secīgi nozīmē, ka rēķins par uzkopšanas darbiem arī būs jāizraksta ar PVN! Tas, savukārt, nozīmē, ka Jūsu pakalpojumam ir jākļūst dārgākam, bet Jūsu uzņēmumam – nekonkurētspējīgākam salīdzinot ar citiem līdzīgiem pakalpojumu sniedzējiem.

Pēc jaunās kārtības – Jums arī būs jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā, taču Jūs varēsiet vien SAMAKSĀT BUDŽETĀ PVN PAR SAŅEMTAJIEM Google un/vai Facebook pakalpojumiem. Savukārt, piemērot PVN visiem pakalpojumiem – JUMS NEVAJADZĒS! Proti, kā iepriekš, Jūs izrakstīsiet rēķinu savam klientam BEZ PVN. … Vismaz līdz brīdim, kad sasniegsiet PVN reģistrācijas slieksni un Jums iestāsies pienākums reģistrēties PVN maksātāju reģistrā! 😊

Bet par visu pēc kārtas…

ĪPAŠĀ KĀRTĪBA – KAD UN KĀ TAS BŪS?

Jaunā kārtība stāsies spēkā – 2025.gada 1.jūlijā!
Tā paredz, ka PIRMS saņemat pakalpojumus NO CITAS DALĪBVALSTS vai no jebkuras trešās valsts vai trešās teritorijas PERSONAS, KAS NEVEIC SAIMNIECISKO DARBĪBU IEKŠZEMĒ (t.i., Latvijā), piemēram, Google, Facebook, Booking, AirBnB vai citus, Jums jāsniedz VID reģistrācijas iesniegums (meklē speciāli izstrādātu veidlapu EDS).

VID 5 darba dienu laikā izskatīs iesniegumu un reģistrēs (vai arī nereģistrēs) Jūs PVN maksātāju reģistrā, piešķirot ĪPAŠU PVN reģistrācijas numuru.

Problēmām ar reģistrāciju nebūtu jābūt, jo likums paredz tikai divus gadījumus, kad VID drīkst atteikt reģistrāciju, un abi gadījumi ir saistīti ar apstākļiem, ja ir apturēta saimnieciskā darbība. Proti, ja nav apturēta saimnieciskā darbība – tad VID ir jāreģistrē.

Šo ĪPAŠO PVN reģistrācijas numuru Jūs izmantosiet tikai, lai nodeklarētu un samaksātu PVN par no citas dalībvalsts vai trešās valsts nodokļa maksātāja saņemtajiem pakalpojumiem. Piemēram, nopirki reklāmu no Google – nodeklarēji un samaksāji PVN par šiem pakalpojumiem.

Lai samaksātu PVN, Jums būs jāiesniedz īpašs paziņojums par nodokļa samaksu. Proti, nav jāpilda standarta PVN deklarācijas. 😊Paziņojums būs jāsniedz līdz nākamā mēneša 20.datumam.

Minētais ĪPAŠAIS PVN numurs nedos Jums tiesības atskaitīt samaksāto PVN par iegādātiem pakalpojumiem un preču piegādēm. Taču arī Jūsu (vai Jūsu uzņēmuma) sniegtos pakalpojumus vai preču piegādes Jūs varēsiet turpināt neaplikt ar PVN! Savukārt, ja būsiet paguvis atskaitīt priekšnodokli, tad to pēc reģistrēšanās ĪPAŠAJĀ PVN maksāšanas kārtībā 30 dienu laikā būs jāatmaksā budžetā.

Lai pārtrauktu reģistrāciju un atteiktos no šīs ĪPAŠĀS PVN maksāšanas kārtības, pietiks ar vienkāršu iesniegumu VID. Tā kā šī īpašā kārtība attiecas tikai uz tiem, kuru veikto preču piegāžu un sniegto pakalpojumu kopējā vērtība bez PVN kalendāra gadā nepārsniedz EUR 50 000, tad VID izskatīs iesniegumu un izslēgs no reģistra 5 darba dienu laikā.

Tomēr tās ir ļoti labas ziņas, vai nē? 😊

Jūsu Alisa

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]