ADVOKĀTA PADOMI

MUN MAKSĀTĀJI VARĒS BŪT PVN MAKSĀTĀJI?

Nesen rakstīju par grozījumiem PVN likumā, saskaņā ar kuriem ir paredzēts ieviest ĪPAŠU KĀRTĪBU reģistrācijai PVN maksātāju reģistrā, ja saimnieciskās darbības veicējs (piemēram, Jūs vai Jūsu uzņēmums) saņem pakalpojumus no citas dalībvalsts vai trešās valsts nodokļa maksātāja, piemēram, Facebook, Google, Booking, AirBnB, citiem.. (meklē rakstu komentāros).

Šobrīd šādu pakalpojumu saņemšana nozīmē to, ka saimnieciskās darbības veicējam ir jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā un jāpiemēro PVN visiem tā sniegtajiem ar PVN apliekamajiem pakalpojumiem vai preču piegādēm JAU NO PIRMĀ CENTA!

Taču ar 2025.gada 1.jūliju saimnieciskās darbības veicēji (ar apgrozījumu zem 50 000 EUR gadā), kas saņem minētos pakalpojumus varēs saņemt ĪPAŠO PVN reģistrācijas numuru, lai nodeklarētu un samaksātu PVN TIKAI par no citas dalībvalsts vai trešās valsts nodokļa maksātāja saņemtajiem pakalpojumiem. Piemēram, ja tika nopirkta reklāma no Google, tad varēs nodeklarēt un samaksāt PVN par šiem pakalpojumiem.

Lai arī minētais ĪPAŠAIS PVN numurs nedos Jums tiesības atskaitīt samaksāto PVN par iegādātiem pakalpojumiem un preču piegādēm, taču arī Jūsu (vai Jūsu uzņēmuma) sniegtos pakalpojumus vai preču piegādes Jūs varēsiet turpināt neaplikt ar PVN!

PROBLĒMA

Taisot šos grozījumus, šķietami tika aizmirsti mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) maksātāji, kuru Latvijā pēc datiem uz 2024.gada 1.martu bija vairāk nekā 9088.

Vispārīgā gadījumā par MUN maksātāju drīkst būt fiziska persona (individuālais komersants, individuālais uzņēmums, zemnieka vai zvejnieka saimniecība, kā arī fiziskā persona, kas reģistrēta VID kā saimnieciskās darbības veicējs), JA MINĒTĀ PERSONA NAV REĢISTRĒTA PVN MAKSĀTĀJA.
Pēc šā brīža esošās kārtības, ja MUN maksātājs kļūst vai tam jākļūst par reģistrētu PVN maksātāju, tas ZAUDĒ MUN MAKSĀTĀJA STATUSU ar nākamo taksācijas periodu (jeb ar nākamo kalendāro gadu).

Tādējādi, ja gribat arī turpmāk būt MUN maksātājs, Jūs nedrīkstat pirkt pakalpojumus no citu valstu nodokļu maksātājiem, un secīgi, nedrīkstat pirkt Facebook vai Google reklāmas, izmantot citu valstu platformu pakalpojumus preču vai pakalpojumu tirdzniecībai. Jūs nedrīkstat arī iegādāties preces ES teritorijā. NEKO! Sēdiet un priecājaties, ka esat MUN maksātājs!
Kaut kā netaisnīgi sanāk, vai ne?

VAI GAIDĀMAS IZMAIŅAS?

Pašreiz publiskai apspriešanai ir nodots likumprojekts – Grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, ar kuriem plānots ĪPAŠO PVN maksāšanas kārtību attiecināt arī uz MUN maksātājiem.
Proti, arī MUN maksātāji varēs saņemt ĪPAŠO PVN numuru, kurš būs izmantojams tikai un vienīgi PVN nomaksai par saņemtajiem pakalpojumiem no citu dalībvalstu vai trešo valstu PVN maksātājiem.

Tas nozīmē, ka arī MUN maksātājam nebūs pienākuma maksāt PVN par saviem Latvijā veiktajiem ar PVN apliekamajiem darījumiem līdz brīdim, kad tas reģistrēsies PVN maksātāju reģistrā vispārīgā kārtībā.

Nebūs jāsniedz arī PVN deklarācija. PVN par saņemtajiem pakalpojumiem no citu dalībvalstu, trešo valstu PVN maksātājiem, kā arī par preču iegādi ES teritorijā, būs jāmaksā, iesniedzot paziņojumu par PVN samaksu. Turklāt jāatceras, ka šis paziņojums būs jāiesniedz pašam arī tad, ja esat izvēlējušies maksāt MUN vienkāršotā aprēķināšanas un maksāšanas kārtībā (t.i., izmantojot saimnieciskās darbības ieņēmumu kontu, no kura MUN samaksa notiek automatizēti), jo tā nenodrošina automātisku PVN ieturēšanu un paziņojuma par PVN samaksu sagatavošanu!
Tāpat īpašajā kārtībā reģistrēti PVN (MUN) maksātāji būs atbrīvoti no pienākuma izsniegt PVN rēķinu par to veiktajiem darījumiem.

Citiem vārdiem sakot, minētā kārtība ļaus saglabāt MUN maksātāja statusu arī tad, ja MUN maksātājam būs piešķirts ĪPAŠAIS PVN numurs. 😊

Ja arī Tu vēlies izteikties par šo likumprojektu, tad vēl šonedēļ to var droši darīt Ministru kabineta mājas lapā (ielikšu atsaucit komentāros).

Jūsu Alisa

Vai bija noderīgi? Dalies ar šo rakstu!

PAR AUTORI

Alisa Leškoviča

Alisa Leškoviča ir zvērināta advokāte, kas specializējas muitas, nodokļu, noziedzīgi iegūto līdzekļu novēršanas (AML) un sankciju ievērošanas jautājumos, pārstāvot klientus kā iestādēs, tā arī tiesās, kā arī īsteno klientu aizstāvību un pārstāvību krimināllietās saistībā ar ekonomiskajiem noziegumiem. 

M.: +371 29 340 444
[email protected]